Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądź legalnie. Cudzoziemcy mogą zalegalizować pobyt

Krzysztof Jankowski
- Często są to ludzie, którzy najzupełniej legalnie wjechali do naszego kraju, ale potem np. skończyła się ważność ich wizy - mówi Kurierowi Bielskiemu Janusz Porycki, kierownik referatu spraw obywatelskich Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim.
- Często są to ludzie, którzy najzupełniej legalnie wjechali do naszego kraju, ale potem np. skończyła się ważność ich wizy - mówi Kurierowi Bielskiemu Janusz Porycki, kierownik referatu spraw obywatelskich Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim. Krzysztof Jankowski / Archiwum
Od początku roku, trwa akcja, która pozwala na zalegalizowanie w Polsce pobytu cudzoziemców. Każdego dnia, do urzędów wojewódzkich w całej Polsce, wpływają kolejne wnioski. - Mogą je składać również cudzoziemcy mieszkający w naszym mieście - mówią urzędnicy.

Akcję tak zwanej "abolicji dla cudzoziemców" zaplanowano na pół roku. Potrwa więc ona do końca czerwca 2012 r. W jej trakcie nieformalnie przebywający w Polsce obcokrajowcy mogą się starać o zalegalizowanie swojego pobytu.

- Często są to ludzie, którzy najzupełniej legalnie wjechali do naszego kraju, ale potem np. skończyła się ważność ich wizy - mówi Kurierowi Bielskiemu Janusz Porycki, kierownik referatu spraw obywatelskich Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim. - W efekcie przebywają w Polsce nielegalnie, nie mogą się też oficjalnie zameldować. To właśnie do nich skierowana jest abolicja.

Zalegalizowanie pobytu jest możliwe dzięki przyjęciu w ubiegłym roku przez parlament specjalnej ustawy. Abolicja skierowana jest głównie do cudzoziemców, którzy w Polsce przebywają nielegalnie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w urzędach samorządowych oraz na stronie internetowej: abolicja.gov.pl.

Z marcowych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że od początku roku w całej Polsce wnioski o zalegalizowanie pobytu złożyło już ponad 4,5 tys. cudzoziemców. W tym gronie zdecydowanie najwięcej jest Wietnamczyków (1417) i Ukraińców (1077). Po blisko pół tysiąca wniosków złożyli Ormianie i Pakistańczycy, a po około dwieście Chińczycy i obywatele Indii. Liczbę stu przekroczyli też Rosjanie i Egipcjanie, a dobijają do niej Białorusini.

Obcokrajowcy nielegalnie mieszkający w Bielsku Podlaskim mogą składać wnioski do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Danych na temat liczby takich wniosków jeszcze nie ma, ale bielski magistrat dysponuje statystyką obcokrajowców legalnie mieszkających w naszym mieście. Pod koniec ubiegłego roku największą liczbę cudzoziemców w Bielsku Podlaskim stanowili Białorusini (36) i Ukraińcy (14). W naszym mieście było też zameldowanych po 9 obywateli Armenii i Rosji, a także po jednym posiadaczu paszportu: Egiptu, Finlandii, Francji, Indii, Libanu, Łotwy i Niemiec.

- To osoby zameldowane w naszym mieście, które najczęściej mają karty stałego pobytu - mówi kierownik Porycki.

Obcokrajowcy, którzy pomyślnie przejdą procedurę abolicji, mogą liczyć na wydanie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na 2 lata. W tym czasie będą mogli podjąć legalne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny