Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnie kardiologiczne w szpitalach wojewódzkim i miejskim w Białymstoku

Magdalena Kuźmiuk
Na początku stycznia podlaski NFZ postanowił ogłosić dodatkowe konkursy m.in. na poradnie kardiologiczne.
Na początku stycznia podlaski NFZ postanowił ogłosić dodatkowe konkursy m.in. na poradnie kardiologiczne. szxc.hu
NFZ rozstrzygnął uzupełniające konkursy na opiekę specjalistyczną w województwie. To dobra wiadomość, bo w Białymstoku na wizytę u kardiologa czeka się rok. Nowe poradnie będą także m.in. w Sokółce, Suwałkach, Łomży i Dąbrowie Białostockiej.

To dla nas wspaniała wiadomość, wielkie szczęście. Bardzo się cieszymy się, że poradnia kardiologiczna znów będzie u nas działała - przyznaje Urszula Łapińska, szefowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.

Reaktywację tej poradni dyrekcja planowała od dawna. Pozwoliłoby to m.in. na zwiększenie przychodu mocno zadłużonej placówki. A także kontrolę w poradni rozruszników serca, które są wszczepiane pacjentom na oddziale.

Jednak w połowie grudnia ubiegłego roku okazało się, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie wybrał oferty szpitala. Widmo likwidacji poradni kardiologicznej zawisło także nad szpitalem miejskim w Białymstoku, który znalazł się w podobnej sytuacji.

W obronie kardiologii stanęli m.in. miejscy radni. - Niepokoi fakt wykluczenia placówki o wieloletnich tradycjach, wyposażonej w sprzęt najwyższej jakości, zapewniający diagnostykę na wysokim poziomie, a także posiadającej zaplecze szpitalne - napisał wówczas w specjalnym stanowisku przewodniczący rady Włodzimierz Kusak.
Na początku stycznia podlaski NFZ postanowił ogłosić dodatkowe konkursy m.in. na poradnie kardiologiczne. Oba szpitale ponownie złożyły swoje oferty. Tym razem spełniły wszystkie wymagania narzucone przez fundusz. - Nowe umowy będą obowiązywały od 8 lutego - zapewnia Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ.

Jednak Krzysztof Teodoruk, dyrektor szpitala miejskiego w Białymstoku, nie pała takim entuzjazmem, jak Urszula Łapińska.

- Ta umowa to kropla w morzu potrzeb - uważa Teodoruk. - Przy tym poziomie kontraktowania będziemy mogli leczyć średnio siedmiu, ośmiu pacjentów dziennie. A zapisanych na ten rok jest już 2800 chorych, w ubiegłym roku było ich 4600.

Oprócz obu białostockich szpitali, umowę na poradnię kardiologiczną będzie miał też dodatkowo NZOZ E-VITA.

Poradnia będzie działać także w szpitalu wojewódzkim w Łomży, podobnie jak endokrynologiczna, nefrologiczna, reumatologiczna, urologiczna. Szpital będzie też wykonywał badania rezonansu magnetycznego.

- W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku zakontraktowane zostaną poradnie onkologii i hematologii oraz ginekologii dla dziewcząt - dodaje Adam Dębski. O dalsze istnienie poradni onkologicznej przy UDSK bardzo walczyli rodzice dzieci chorych z nowotworami.

Kontrakt na badania echokardiograficzne płodu uzyskał w Białymstoku NZOZ Mastermed.

Nowe placówki będą również świadczyć usługi kardiologiczne w Augustowie oraz neurologiczne w Dąbrowie Białostockiej i Suwałkach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny