Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w szkołach ponadgimnazjalnych. Specjalizacja od drugiego roku

Marta Gawina
w szkołach ponadgimnazjalnych.
w szkołach ponadgimnazjalnych. Wojciech Oksztol/Archiwum
W pierwszej klasie nauka będzie wyglądać tak jak do tej pory. Od drugiej rozpoczną się specjalizacje. Każdy uczeń liceum wybierze sobie przedmioty, których będzie się uczył na poziomie rozszerzonym. Takie jest założenie nowej podstawy programowej.

Zmieniony program obowiązuje już w szkołach podstawowych i gimnazjach. - W tym roku, zgodnie z harmonogramem, wchodzi do szkół ponadgimnazjalnych. Czekamy jeszcze tylko na szczegółowe rozporządzenia - mówi Jerzy Kiszkiel, podlaski kurator oświaty.

Najważniejsze założenia nowej podstawy są już znane. Według nich będą nauczane od września pierwsze klasy. - Jedną z najważniejszych zmian jest kontynuacja nauki. To znaczy, że licea nie będą powielać tematów, które były omawiane w gimnazjach. Na przykład licealista nie wróci na historii do starożytności. Dzięki temu nauczyciel w liceum zyska szansę omówienia tematów z historii współczesnej, co teraz jest bardzo trudne - tłumaczy Małgorzata Górniak, dyrektorka III LO w Białymstoku.

Wszystkie przedmioty na poziomie ogólnym będą nauczane w pierwszej klasie. Szczegółowego profilowania nie będzie. Rozpocznie się ono od klasy drugiej. Wtedy uczniowie skupią się na przedmiotach matematycznych, przyrodniczych bądź humanistycznych. Szkoła zaoferuje im naukę na poziomie rozszerzonym, tygodniowo będzie to 6-7 godzin wybranego przedmiotu.

- Jeżeli profil będzie dotyczył przedmiotów humanistycznych, jako uzupełnienie pojawi się przyroda. W tym przedmiocie zostaną połączone treści z fizyki, biologii, chemii i geografii. Na profilach matematycznych i przyrodniczych jako przedmiot uzupełniający pojawi się historia i społeczeństwo - mówi Antoni Grodzki, dyrektor VIII LO.

Przez całe liceum uczniowie będą się uczyć tylko języka polskiego, obcego i matematyki, które zdaje się na maturze. - Profilowanie powinno się uczniom spodobać. W wyższych klasach skupią się na przedmiotach, które lubią i które są im potrzebne w przyszłości. Miłośnicy biologii nie będą narzekać, że tak wiele muszą uczyć się z historii - dodaje dyrektor Grodzki.

O profilach, proponowanych przedmiotach rozszerzonych kandydaci do liceów mają dowiedzieć się już w czasie rekrutacji. - Już wtedy młody człowiek powinien się zdecydować, czego chciałby się uczyć na poziomie rozszerzonym. W pierwszej klasie będzie mógł ewentualnie zmienić decyzję - przypomina Małgorzata Górniak.

Szkolnictwo zawodowe

Nauczanie w technikach i zawodówkach także będzie powiązane z nauką w gimnazjach. Zamiast przygotowania do zawodów uczniowie będą zdobywać kwalifikacje wymagane w tych zawodach lub niezbędne do wykonywania konkretnych prac. Egzaminy na poszczególne kwalifikacje będą przeprowadzane na różnych etapach nauki.

Zmiany w szkolnictwie zawodowym przewidują też wygaszanie funkcjonowania liceów profilowanych oraz liceów i techników uzupełniających.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny