Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia w Białymstoku. Sześć firm chce budować, walka o przetarg

Aneta Boruch
Zastrzeżenia do przetargu
Zastrzeżenia do przetargu sxc.hu
Polimex Mostostal miał niezbędne doświadczenie w robotach budowlanych i jego zgłoszenie trzeba ocenić ponownie. Tak uznała Krajowa Izba Odwoławcza po ocenie odwołań od wyników pierwszego etapu przetargu na projekt i budowę spalarni odpadów w Białymstoku.

Konsorcjum, na którego czele stoi Polimex Mostostal, nie przeszło do drugiego etapu przetargu na spalarnię. Nie znalazło się na tzw. krótkiej liście pięciu konsorcjów i firm, które będą składać konkretne oferty na zrealizowanie tej inwestycji, zawierające również cenę. Dlatego odwołało się od tej decyzji. Nie zgadza się z opinią, że brakuje mu odpowiedniego doświadczenia w zakresie robót budowlanych. Krajowa Izba Odwoławcza właśnie przyznała mu rację.

- KIO uznała, że Polimex spełnia wymogi dotyczące doświadczenia budowlanego i że kwalifikuje się na krótką listę - mówi Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka prasowa KIO. - Dlatego konieczna jest ponowna ocena wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Białostocka komunalna spółka Lech, która zajmuje się projektem budowy spalarni, nie chce na razie komentować wyroku.

- Podejmiemy decyzje, gdy dostaniemy uzasadnienie z KIO - mówi Jarosław Wasilewski, rzecznik spółki Lech. Dodaje, że nie spowoduje to większych opóźnień w realizacji całej inwestycji. - Przewidzieliśmy możliwość wystąpienia odwołań i ewentualne korekty. Ta decyzja nie zagrozi harmonogramowi.

Do pierwszego etapu przetargu na projekt i budowę białostockiej spalarni zgłosiło się 12 firm i konsorcjów. Lech sprawdzał ich możliwości techniczne i finansowe oceniając, czy są w stanie poradzić sobie z budową. Do drugiego etapu wybrano pięć konsorcjów.

Spośród tych, którzy nie przeszli dalej, do KIO odwołało się czterech uczestników przetargu. Trzy wnioski KIO odrzuciła, uznając je za bezpodstawne.

Spalarnia w Białymstoku ma być zbudowana przy ulicy gen. Andersa. Będzie obsługiwała całą aglomerację białostocką.

Zakład musi powstać do końca 2015 roku, inaczej miasto nie dostanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Budowa powinna zacząć się w końcu 2012 roku lub na początku 2013.

Zgodnie z dokumentacją przetargową, szacunkowe koszty budowy zakładu utylizacji odpadów w Białymstoku to ponad 482 miliony złotych netto. Aktualna kwota dofinansowania projektu z funduszy unijnych wynosi 210 milionów złotych.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny