Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Carskie więzienie będzie wyremontowane

Julia Szypulska, (nys) [email protected] tel. 85 748 74 22
Zabytkowy budynek stoi pusty. Po remoncie będą z niego korzystać niepełnosprawni uczniowie.
Zabytkowy budynek stoi pusty. Po remoncie będą z niego korzystać niepełnosprawni uczniowie. Andrzej Zgiet
Na pierwszym i drugim piętrze będą pomieszczenia na zajęcia praktyczne dla dzieci niepełnosprawnych. A na poddaszu niewielka sala konferencyjna oraz izba pamięci. Najpierw jednak zabytkowy budynek musi być gruntownie wyremontowany. Przebudowa nieco się opóźnia.

Historia

Historia

Więzienie otwarte zostało niedługo przed wybuchem powstania styczniowego. Jak na tamte czasy, był to bardzo okazały i nowoczesny budynek. Nazywano go Pałacem Więziennym. Tu trafiali głównie więźniowie polityczni. Więzienie istniało do początków XX wieku. W 1905 roku okazało się, że jest tu za mało miejsca i wtedy zdecydowano o budowie zakładu karnego przy ul. Kopernika.

Musimy przełożyć termin otwarcia ofert w przetargu na wykonawcę - informuje Janusz Ostrowski, dyrektor Zarządu Dróg i Inwestycji w białostockim ratuszu.

Budynek po carskim więzieniu, który znajduje się na rogu ulic Sienkiewicza i Ogrodowej od lat stoi niewykorzystany i niszczeje. Jest własnością miasta, a zarządza nim Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Do początków lat 90. mieściły się tutaj warsztaty szkolne. Potem w kilku pomieszczeniach ulokowały się sklepy.

Kilka lat temu budynek zakwalifikowano jako obiekt do kapitalnego remontu lub rozbiórki. W 2007 roku miasto chciało sprzedać niewygodną nieruchomość i podzieliło działkę. Ale od tej decyzji odwołał się wojewódzki konserwator zabytków. Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie zgodził się na podział działki.

Dwa lata temu szkoła wpadła na pomysł, by wykorzystać go na potrzeby kształcenia zawodowego osób niepełnosprawnych. Z funduszy unijnych szkoła otrzymała dwa mln zł. Resztę dołożyło miasto.
W zeszłym roku szkoła uzyskała wszystkie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia inwestycji. Według pierwotnych planów, otwarcie ofert na wyłonienie wykonawcy miało nastąpić już w przyszłym tygodniu. Stanie się to jednak dopiero pod koniec miesiąca.

- Dokumentacja, którą przejęliśmy od szkoły, ma trochę mankamentów - mówi Janusz Ostrowski. - Żeby odpowiedzieć na liczne pytania zadawane przez firmy musimy konsultować się z projektantem.

Jak dotąd przetargiem jest zainteresowanych dziewięć firm. Ma on być rozstrzygnięty w pierwszym kwartale tego roku. Z kolei prace mogłyby ruszyć w marcu bądź w kwietniu, a zakończyłyby się na przełomie listopada i grudnia.

W ramach inwestycji zostanie gruntownie odnowiony zabytkowy budynek, w którym niegdyś mieściło się carskie więzienie.

- Wymienimy dach i tynki wewnętrzne, wzmocnimy strop oraz położymy nową elewację - wylicza Mariusz Pęza, dyrektor placówki. - Planujemy także dobudować nową część, tak by cały obiekt doprowadzić do wyglądu z 1840 roku. Budynek przystosowany będzie do kształcenia uczniów niepełnosprawnych, w czym specjalizuje się nasza szkoła. Koszt inwestycji to prawie 3,7 mln złotych.

Po modernizacji na pierwszym i drugim piętrze znajdą się pomieszczenia na zajęcia praktyczne, w tym z dużymi wannami. Ponadto przebieralnia, będą też podjazdy dla wózków inwalidzkich czy windy.
Natomiast na poddaszu miałaby powstać sala konferencyjna oraz izba poświęcona historii budynku.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny