Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BPN wspołpracuje z francuskim Departamentem Deux-Sevres

Wojciech Wojtkielewicz
Porozumienie o Współpracy między BPN a francuskim Deux-Sevres, podpisali Eric Gautier, przewodniczący Rady Departamentu Deux-Sevres i Zdzisław Szkiruć, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego
Porozumienie o Współpracy między BPN a francuskim Deux-Sevres, podpisali Eric Gautier, przewodniczący Rady Departamentu Deux-Sevres i Zdzisław Szkiruć, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Wojciech Wojtkielewicz
Białowieski Park Narodowy będzie współpracował z francuskim Departamentem Deux-Sevres. 3 grudnia, w siedzibie BPN, zostało podpisane porozumienie w tej sprawie. Dotyczy ono nie tylko ochrony. Francuzi mają nakręcić także filmy o Puszczy.

Porozumienie dotyczy głównie wymiany doświadczeń z zarządzania, turystyki i edukacji na terenach chronionych w ośrodkach, które obie instytucje prowadzą - tłumaczy Zdzisław Szkiruć, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.

Podpisany dokument mówi także o wspieraniu i poszukiwaniu partnerów do prowadzenia gospodarki leśnej, czy badań naukowych.

Jednak najbardziej oczekiwany produkt porozumienia nie dotyczy ochrony przyrody czy turystyki.

- To bardzo wyjątkowa sytuacja, bo departament Deux-Sevres prowadzi szkołę filmową reżyserów przyrodniczych - zauważa Zdzisław Szkiruć. - Będzie ona pracowała również na terenie Białowieży, z naszym udziałem, a produkty będziemy wspólnie wykorzystywać.

Efektem tej współpracy będą filmy o walorach przyrodniczych Białowieskiego Parku Narodowego i Puszczy Białowieskiej. Obrazy nakręcą studenci Instytutu Filmu Przyrodniczego w Menigoute.

Z podpisanej umowy o współprcy zadowoleni są także Francuzi.

- Dla nas to szczególnie ważna sprawa, na tej podstawie możemy myśleć o przyszłości. A przyszłość, to również edukacja młodych osób - powiedział Eric Gautier, przewodniczący Rady Departamentu Deux-Sevres. - Bardzo nam zależy także na wymianie doświadczeń związanymi z polityką badań, w tym celu została ustalona rada naukowa.

Wspólne badania naukowe

Porozumienia by nie było, gdyby nie właściwie przypadek. Wszystko zaczęło się w 2010 roku. Dzięki Ośrodkowi Francuskiemu Deux-Sevres w Białej Podlaskiej oraz Stowarzyszeniu Regiony Deux-Sevres i Biała Podlaska, delegacja francuska przyjeżdżała do Białowieży. W czerwcu 2011 r., do Deux-Sevres, w środkowo-zachodniej Francji, wyjeżdżali pracownicy BPN. Obie strony dostrzegły wiele wspólnych spraw oraz problemów i postanowiły podpisać porozumienie.

W jego ramach obie strony będą składały sobie wizyty, organizowane będą wystawy, seminaria, szkolenia, konferencje, realizowały wspólne projekty. Jednym z zagadnień będzie ochrona różnorodności biologicznej cennych obiektów Białowieskiego Parku Narodowego oraz obiektów przyrodniczych położonych w Departamencie Deux-Sevres.

- Będziemy rozpoczynali wspólne badania naukowe w celu określenia metod i sposobów ochrony przyrody, skuteczności działań ochronnych oraz rozpoznawania różnorodności biologicznej, - tłumaczy Anna Gierasimiuk, kierownik działu udostępniania BPN.

Ważna jest również wymiana doświadczeń na temat funkcjonowania obiektów pokazowych zwierząt oraz pomoc w nawiązaniu kontaktów z instytucjami i organizacjami funkcjonującymi na obszarze Departamentu Deux-Sevres i w regionie Puszczy Białowieskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny