Jesteś tu: Strona główna Kultura - Teatr Artykuł

Teatralny projekt dla gimnazjalistów Dramat i tragedię pozostaw teatrowi

Dodano: 18 listopada 2011, 19:00 Autor:

Uczniowie podlaskich szkół będą mogli zaprezentować swoje aktorskie i reżyserskie umiejętności i na teatralnej scenie mówić o współczesnych zagrożeniach takich jak alkohol czy narkotyki. Rozpoczął się nabór do jubileuszowej dziesiątej edycji projektu "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi".
Jury wyłoni 8-9 spektakli. W maju w Teatrze Dramatycznym odbędą się konsultacje artystyczne dla finalistów.

Jury wyłoni 8-9 spektakli. W maju w Teatrze Dramatycznym odbędą się konsultacje artystyczne dla finalistów. (fot. sxc.hu)

W dzisiejszych czasach na młodych ludzi czyha wiele zagrożeń i trudności. Najważniejsze, by umieć je rozpoznać - mówi Wiesława Ćwiklińska, wicekurator oświaty. - Jeszcze ważniejsze jest, by młodzież sama umiała je dostrzec i znalazła rozwiązanie problemu. Z perspektywy czasu widać, że udało nam się ten cel osiągnąć właśnie dzięki naszemu programowi.

Organizowany już od 10 lat przegląd małych form teatralnych dla młodzieży gimnazjów województwa podlaskiego "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi" zakłada szereg działań profilaktycznych w bardzo przystępnej dla młodzieży formie.

Tegorocznej edycji przyświeca wymowne motto: W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, ale o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu. W nawiązaniu do tego zdania gimnazjaliści będą przygotowywać autorskie przedstawienia poruszające problematykę alkoholu i narkotyków w szkole. Przygotowaniem scenariusza zajmują się uczniowie i nauczyciele, jednocześnie analizując skalę problemów w swoim środowisku. Konkurs jest formą profilaktyki wychowania młodzieży poprzez sztukę, służy integracji. Co roku cieszy się dużym zainteresowaniem szkół.

- Uczestnikom przeglądu nie brakuje pomysłów na spektakle, choć tematem przewodnim jest zazwyczaj samotność - mówi Dorota Zimnoch z Kuratorium Oświaty. - Cieszy nas entuzjazm i zapał młodzieży.

W marcu zostaną przeprowadzone eliminacje strefowe w regionach: białostockim, łomżyńskim oraz suwalskim. Jury wyłoni 8-9 spektakli. W maju w Teatrze Dramatycznym odbędą się konsultacje artystyczne dla finalistów. Wybrane przedstawienia będzie można obejrzeć na dużej scenie 21 maja. Wtedy też młodym aktorom-gimnazjalistom zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia.

Zgłoszenia

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie podlaskich gimnazjów, ich rodzice i nauczyciele. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną do 21 listopada. Na stronie internetowej kuratorium w zakładce Bezpieczeństwo wychowanie profilaktyka > Wychowanie można znaleźć odpowiedni formularz.
Więcej informacji: pod nr tel. 85 748 48 20 i mailem dzimnoch@kuratorium.bialystok.pl

Czytaj więcej o:
 • alkohol
 • gala
 • gimnazjaliści
 • kuratorium
 • motto
 • narkotyki
 • nauczyciele
 • profilaktyka
 • projekt
 • scena
 • spekatkl
 • teatr
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem

Informacje z Twojego powiatu

 • Dinozaury w Alfa Centrum poranny.pl

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.