Szpital Wojewódzki otworzy oddział dla przewlekle chorych

Dodano: 23 sierpnia 2011, 9:00 Autor:

Oddział dla przewlekle chorych ruszy 1 października w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. To ulga dla rodzin, które nie są w stanie zaopiekować się przewlekle chorymi. I dla szpitali, w których tacy pacjenci miesiącami leżą na oddziałach wewnętrznych.

Narodowy Fundusz Zdrowia właśnie ogłosił konkurs na długoterminową opiekę.

Kobieta, 71 lat, przeszła udar mózgu. Samotna. Nie ma nikogo, kto mógłby się nią zająć. Jest nieprzytomna, podłączona do respiratora.

39-letni mężczyzna po usunięciu krwiaków przymózgowych. Wymaga całodobowej, kompleksowej opieki, której rodzina nie może mu zapewnić. Nigdy nie będzie samodzielny.

Oboje leżą w szpitalu od czerwca. Czekają na wolne miejsca w zakładzie, w którym będą mieli zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarek. Dalsze leczenie, już poza szpitalem, zabiegi pielęgnacyjne i żywienie, a także rehabilitację.

- Mamy dwunastu pacjentów, których od razu moglibyśmy przenieść do zakładu. To chorzy głównie z oddziału udarowego, neurologii, ortopedii, chirurgii i rehabilitacji - wymienia Elżbieta Szot, asystent socjalna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku.

Teraz miejsc dla przewlekle chorych trzeba szukać poza Białymstokiem, np. w Knyszynie, Augustowie czy Ciechanowcu. To niedługo się zmieni.

- 1 października otwieramy zakład opieki długoterminowej. Będzie tam miejsce dla 44 osób. Planujemy powiększyć zakład do 55 łóżek, w tym dla czterech chorych wentylowanych mechanicznie - zapowiada Urszula Łapińska, szefowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.

Ośrodek ma już pozytywną opinię sanepidu, został zarejestrowany. Kończy się kompletowanie personelu.

- Takiego zakładu nie było w Białymstoku od kilku lat, a zapotrzebowanie jest ogromne - mówi Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ. - Chorzy często leżą na oddziałach, np. wewnętrznych, bo szpitale po prostu nie mają co zrobić z takimi pacjentami. Często też rodziny chorych nie mają możliwości, by zapewnić im fachową opiekę w domach.

NFZ właśnie ogłosił konkurs na takie świadczenia. Przez dwa tygodnie będzie czekał na oferty. Swoją na pewno zgłosi szpital wojewódzki.

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • chorzy
  • oddział
  • przewlekle
  • szpital
  • wojewódzki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Wiadukt Dąbrowskiego wkrótce będzie otwarty

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.