Całkowite zaćmienie Księżyca. Transmisja TV online na żywo

Dodano: 15 czerwca 2011, 16:15

będzie można obserwować przez internet. Będzie transmisja TV online

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie można obserwować przez internet. Będzie transmisja TV online (fot. Wikipedia)

Całkowite zaćmienie Księżyca zacznie się o godzinie 19:25 fazą półcieniową. W Polsce będzie jeszcze jasno, ale będzie dostępna transmisja TV online na żywo.

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godzinie 19:25 fazą półcieniową. O tej porze w Polsce jest jeszcze jasno, a Księżyc znajduje się pod horyzontem. Nie ma się jednak czym martwić, bo faza półcieniowa objawia się osłabieniem blasku Księżyca, ale cała jego tarcza jest jeszcze widoczna. Nie jest to więc etap efektowny. Ciekawe rzeczy zaczną się dziać w momencie rozpoczęcia zaćmienia częściowego, co nastąpi o godzinie 20:23. Niestety moment ten będzie w Polsce niewidoczny.

W naszym kraju na obserwacje warto wyjść tuż po zachodzie Słońca, czyli w okolicach godziny 21. Wtedy właśnie, już częściowo zaćmiony Księżyc zacznie się wyłaniać zza południowo-wschodniego horyzontu. Srebrny Glob całkowicie schowa się w cień Ziemi o godzinie 21:22 i znajdował się będzie wtedy tylko 2 stopnie nad horyzontem.

Maksimum zaćmienia nastąpi o godzinie 22:13, a koniec fazy całkowitej o 23:03. Wtedy nasz naturalny satelita będzie świecił 10 stopni nad horyzontem. Koniec fazy częściowej, a więc koniec najciekawszej części zjawiska, wydarzy się o godzinie 00:02. Zaćmienie półcieniowe potrwa jeszcze do 01:01.

Chcąc oglądać to zaćmienie, oprócz dobrej pogody, musimy mieć dobry widok na południowo-wschodni horyzont. Najlepiej prowadzić obserwacje ze wzgórza lub z wysokiego budynku.

Całkowite zaćmienie księżyca - Transmisja TV online na żywo

Przekaz z obserwacji przygotowało izraelskie obserwatorium Bareket. Dostępną bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych transmisję będzie można obejrzeć pod adresem http://www.bareket-astro.com/live-astronomical-web-cast/rare-central-lunar-eclipse-june-2011-live-webcast.html. Jej rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 19 polskiego czasu, a zakończenie na godzinę 1, w czwartek.

Transmisje, i to z aż trzech różnych lokalizacji (RPA, Dubaju i Cypru) zapowiedział również serwis SLOOH. Przekaz dostępny będzie pod adresem http://eclipse.slooh.com.

W Polsce transmisję internetową przeprowadzi Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, które zorganizuje również pokaz na żywo przez teleskopy. Strona internetowa tej instytucji ma adres www.grudziadz.planetarium.pl. W Grudziądzu Księżyc wzejdzie o godzinie 21:14, już częściowo zaćmiony, a początek fazy zaćmienia całkowitego nastąpi o 21:22.

Podczas dzisiejszego zaćmienia Srebrny Glob przejdzie prawie dokładnie przez środek cienia Ziemi. W związku z tym czeka nas długie zjawisko. Jego faza całkowita potrwa aż 100 minut, co oznacza, że będzie to najdłuższe zaćmienie od lipca 2000 roku.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • Całkowite zaćmienie księżyca
  • internet
  • na żywo
  • obserwacja
  • Transmisja TV online
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.