Różanystok. Sanktuarium z cudownym obrazem pachnącym różami

Dodano: 4 maja 2011, 12:00 Autor:

Różanystok: Zapraszamy do odwiedzenia sanktuarium maryjnego. Cudownym obrazem opiekują się salezjanie w świątyni wzniesionej na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie

Z historii bazyliki

Budowę kościoła pod wezwaniem Ofiarowania Matki Bożej rozpoczął w 1759 roku przeor dominikanów o. Remigiusz Zahorowski. Wznosił go na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie, zwanego później Farą. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1785 roku. Kościół wybudowano w stylu barokowym (barok dominikański), natomiast wystrój, ołtarze mają ornamenty dekoracyjne rokokowe. Kościół jest trzynawowy, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z dwiema wieżami, z których zachodnia jest niższa a wschodnia nadbudowana w początkach XX wieku.
Prezbiterium w świątyni jest zwrócone w kierunku południowym. Przy sklepieniu biegnie na szeroko wystającym gzymsie galeria z poręczą drewnianą z toczonymi szczeblami. Pod prezbiterium i transeptem znajduje się krypta grobowa, w której spoczywają fundatorzy kościoła – Tyszkiewiczowie.

Historia sanktuarium w Różanymstoku zaczęła się od obrazu namalowanego w Grodnie w 1652 roku przez Jana Szrettera.

Obraz ten przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem na ręku nabył właściciel ziemski majątku, ówcześnie zwanego Tabenszczyzna lub Krzywy Stok, Szczęsny Tyszkiewicz herbu Leliwa z żoną Eufrozyną. Wizerunek umieszczony został w domowej sypialni, gdzie domownicy zbierali się na wspólne modlitwy.

21 listopada 1658 roku w uroczystość Ofiarowania NMP rozpoczęły się pierwsze nadzwyczajne zjawiska: samoczynne zapalanie się lampki oliwnej, zakwitnięcie suchych wianków, niespotykany wcześniej zapach różany. Towarzyszyć miał temu anielski śpiew oraz i muzyka.

Z powodu pielgrzymek, które przychodziły do Tyszkiewiczów, na przełomie roku 1660 i 1661 obraz przeniesiono do drewnianego kościoła.

W XVII wieku obrazem opiekowali się dominikanie

21 listopada 1662 roku w dzień Ofiarowania NMP z polecenia biskupa wileńskiego Jerzego Białłozora dokonano uroczystego poświęcenia obrazu Matki Boskiej. Jeszcze w tym samym roku w celu "wyświecania prawdy cudów” biskup Białłozor wyznaczył specjalną komisję do zbadania obrazu. Miała ona za zadanie zebrać wiadomości o cudach, jakie miał dokonać obraz.

Z zebranego materiału ponad 30 zjawisk komisja uznała za autentyczne, spisała i zaprzysięgła. W roku 1663 opiekę nad obrazem zaczęli sprawować dominikanie z Sejn, którzy przyjechali na zaproszenie Tyszkiewiczów. Mają za zadanie opiekowanie się Cudownym Obrazem.

Rozszerzający się kult Matki Bożej oraz łaski udzielane przez Nią powodują zmianę miejscowości z Krzywego Stoku na Różanystok.

Czytaj więcej o:
  • cudowny obraz
  • różanystok
  • sanktuarium
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.