Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Św. Jan Nepomucen. Figura wróci na ulicę Świętojańską.

Internet
- przykład wyobrażenia
- przykład wyobrażenia Internet
Św. Jan Nepomucen Jego rzeźba stała na moście nad Białą za czasów Jana Klemensa Branickiego. Teraz ma stanąć na cokole od strony ulicy Branickiego. Magistrat właśnie ogłosił konkurs na projekt monumentu.

Około dwumetrowa figura św. Jana Nepomucena na moście w ulicy Świętojańskiej ma stanąć jeszcze w tym roku. To od niej pochodzi nazwa ulicy. Najpierw jednak w drodze konkursu powstanie projekt rzeźby. Ma to być współczesna forma.

- O Nepomucenie, który tu pierwotnie stał w XVIII wieku i był ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego tak naprawdę nie wiemy nic - mówi Sebastian Wicher z biura kultury i ochrony zabytków w białostockim magistracie. - Badania białostockich historyków obaliły hipotezę, że jest to rzeźba, która zachowała się w seminarium duchownym.

- Nie wiadomo dokładnie, jak wyglądała ta rzeźba - potwierdza Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. - Rzeźba prawdopodobnie została zrzucona do Białki około 1863 roku.
Dalsze jej losy są nieznane. Figura w seminaryjnej kaplicy przy ulicy Warszawskiej pochodzi również z XVIII wieku. Ale okazało się, że jest drewniana i w zupełnie innej formie.

Św. Jan Nepomucen ma mieć współczesną formę

Dlatego też konkurs ogłoszony na zaprojektowanie figury zakłada, że ma ona mieć współczesną formę.
Uczestnicy konkursu mogą inspirować się inną rzeźbą świętego. Chodzi o figurę wykonaną z piaskowca, która znajduje się we wsi Szczyty Dzięciołowo w gminie Orla. Została również ufundowana przez Jana Klemensa Branickiego.

- Nie chcemy jednak wskazywać konkretnego wzorca - podkreśla Sebastian Wicher. - Chodzi raczej o zachowanie pewnego kanonu. Figura musi posiadać atrybuty, które będą wskazywać jednoznacznie, że jest to św. Jan Nepomucen.

- Najważniejsze, żeby była to czytelna forma - uważa Andrzej Lechowski. - Nie musi to być kopia osiemnastowiecznej figury.

O ustawienie rzeźby nad Białą zabiegali między innymi białostoccy historycy oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Pierwotnie figura miała stanąć na barierce mostu. Ale ostatecznie zdecydowano o ustawieniu jej na cokole przy moście od strony ulicy Branickiego. Idąc od tej ulicy znajdzie się ona po lewej stronie.

- To będzie raczej takie luźne nawiązanie do tego, co było w tym miejscu kiedyś - zaznacza Sebastian Wicher.

Termin składania prac konkursowych to połowa maja. Autor zwycięskiego projektu zostanie potem zaproszony do zrealizowania swojej koncepcji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny