Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcze Podlasia: Zbierz kolekcję 20 map

Adrian Kuźmiuk
Kolekcja Puszcze Podlasia.
Kolekcja Puszcze Podlasia. Wojciech Wojtkielewicz
Zbierz kolekcję 20 map przedstawiających Puszcze: Augustowską, Białowieską i Knyszyńską. Przez miesiąc codziennie od poniedziałku do czwartku dostaniesz mapę lasów Podlasia w cenie "Kuriera Porannego". Dziś przedstawimy Nadleśnictwo Dojlidy i okolice Białegostoku.
Puszcze Podlasia: Zbierz kolekcję 20 map

Razem z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku zapraszamy Państwa w niezwykłą podróż po leśnych ostępach Podlasia. Mapy przedstawiające najpiękniejsze puszcze naszego regionu zostały sporządzone z niezwykłą precyzją przez leśniczych od lat przemierzających najciemniejsze zakamarki borów. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowali opisy najciekawszych miejsc nieznanych większości ludzi. Wyruszając do lasu z taką mapą z pewnością nie zabłądzimy. Wcześniej jednak powinniśmy nauczyć się z niej korzystać.

Lasy pokazane na mapach są podzielone na mniej lub bardziej regularne prostokąty. Są to tzw. oddziały. Taki podział powierzchni znacznie ułatwia orientację w terenie i na mapie. Linie biegnące z zachodu na wschód to linie ostępowe, a biegnące z północy na południe - oddziałowe.

- Linie te są również widoczne w terenie - mówi Maria Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Linie ostępowe to zawsze bezdrzewne pasy, z reguły pełniące również funkcję drogi leśnej, natomiast linie oddziałowe są albo pasami bezdrzewnymi, albo są oznaczone. Linią oddziałową może też być rzeka, droga, granica lasu.

Dzięki tym oznaczeniom łatwiej będzie nam ustalić na mapie, gdzie się znajdujemy. Na planie każdy wydzielony przez linie oddział ma swój numer, który również można odczytać w terenie. W lesie znajdziemy go na słupkach oddziałowych o kwadratowym przekroju, które ustawione są w południowo-zachodnim narożniku oddziału.

- Na każdej z czterech ścianek takiego słupka wypisany jest numer oddziału - mówi Maria Nowicka. - Stojąc przodem do jednej ze ścianek, widzimy numer oddziału, który mamy za plecami. Numeracja oddziałów zwykle przebiega ze wschodu na zachód.

Są jednak wyjątki. Granice oddziałów w Puszczy Białowieskiej zostały wyznaczone w XIX wieku. Cała puszcza razem z częścią białoruską została podzielona na kwadraty o boku długości 1 wiorsty, czyli 1066,78 metra. Numeracja oddziałów biegnie tutaj z północnego zachodu na południowy wschód, czyli odwrotnie niż w pozostałych kompleksach. Później duże oddziały zostały podzielone na ćwiartki. Numery pozostały niezmienione, ale każda ćwiartka dodatkowo dostała oznaczenie literowe od A do D. Należy pamiętać, że litery biegną zawsze z zachodu na wschód, czyli czytając zgodnie z ruchem wskazówek zegara, mamy kolejno litery A, B, D, C. Podział ten funkcjonuje już prawie 200 lat!

Aby nie zgubić się w leśnej gęstwinie nie powinniśmy opuszczać wyznaczonych szlaków turystycznych. W terenie zaznaczone są kolorami: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim i czarnym na drzewach, głazach i innych charakterystycznych punktach.

- Ze względów estetycznych i praktycznych w legendach arkuszy naszych map umieszczono tylko trzy z tych kolorów - mówi Maria Nowicka. - Ale już na samych mapach występują wszystkie kolory, zgodne z tymi w terenie.

Kolorem czerwonym oznaczony jest szlak główny. Prowadzi on przez najbardziej widowiskowe i jednocześnie najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca. Kolor niebieski wskazuje na szlaki dalekobieżne. Zielonym i żółtym oznakowane są szlaki krótkie, łączące a czasem też dojściowe. Kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy.

Wybierając dany szlak powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Jeśli mamy słabą kondycję, powinnyśmy wybrać łatwiejszą trasę. Należy też pamiętać o wygodnym obuwiu z zakrytą kostką, które może uchronić nasze nogi nie tylko przed pokrzywami czy skręceniem, ale też ukąszeniem żmii.

- Długie spodnie wpuszczone w buty i koszula z długim rękawem powinny ochronić nas od kleszczy - przypomina Maria Nowicka. - Po każdym pobycie w lesie należy obejrzeć swoje ciało i jeśli znajdziemy kleszcza, trzeba go wykręcić.

Jeśli po jakimś czasie pojawi się w tym miejscu rumień, może to oznaczać wczesne stadium boreliozy. Natychmiast należy zgłosić się do lekarza. Warto zaszczepić się przeciwko kleszczom. Trzeba to jednak zrobić odpowiednio wcześniej.
BEZPIECZEŃSTWO W LESIE czyli DZIEWIĘĆ PRZYKAZAŃ dla LEŚNEGO TURYSTY

1. Nigdy nie idź do lasu podczas silnych wiatrów i burz.

2. Jeśli podczas pobytu w lesie/parku zastała cię burza, wyłącz telefon komórkowy, nigdy nie chroń się pod najwyższymi drzewami.

3. Czytaj informacje umieszczone na tablicach informacyjnych przy wejściach na szlaki, ścieżki i stosuj się do nich.

4. Nie schodź z wyznaczonych szlaków i ścieżek, szczególnie jeśli słabo znasz odwiedzaną okolicę.

5. Dostosuj obuwie do warunków terenowych, najlepsze jest obuwie sportowe, z zakrytą kostką.

6. Zachowuj się cicho.

7. Jeśli spotkasz dzikie zwierzę (np. wilka, żubra, dzika), nie zbliżaj się do niego, powoli i spokojnie wycofaj się z tego miejsca.

8. Po każdej wizycie w lesie/parku/na łące sprawdź dokładnie czy nie ma kleszczy na twoim ciele.

9. Nie oddalaj się od swoich towarzyszy.
Zapraszamy do udziału w konkursie na najciekawszą PREZENTACJĘ EKOLOGICZNĄ

Oto regulamin konkursu w pigułce:

1. Organizator Konkursu: Media Regionalne Sp. z o.o., 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51, Oddział w Białymstoku (adres do korespondencji: ul. św. Mikołaja 1, 15-419 Białystok), wydawca Kuriera Porannego.
2. Czas trwania konkursu: od 14.03. do 22.04.2011r. Rozstrzygnięcie konkursu: 20.05.2011r.
3. Pełny Regulamin Konkursu: na stronie www.poranny.pl/puszcze.
4. Temat Konkursu: wykonanie najciekawszej prezentacji związanej z ekologią.
5. Uczestnicy Konkursu: wyłącznie osoby fizyczne, zamieszkujące na terenie województwa podlaskiego, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych za zgodą przedstawiciela ustawowego.
5a. Kategorie wiekowe uczestników:
l 7-12 lat,
l 13-18 lat,
l powyżej 18. roku życia.
6. Zadanie: samodzielne wykonanie prezentacji proekologicznej i przesłanie jej wraz z niezbędnymi dokumentami do 22 kwietnia 2011 r. na adres: Kurier Poranny, ul. św. Mikołaja 1, 15-419 Białystok, z dopiskiem na przesyłce "PREZENTACJA EKOLOGICZNA".
6a. Kryteria, jakie powinna spełniać wykonana prezentacja:
l prezentacja plastyczna - praca plastyczna lub instalacja, dowolną techniką i środkami
l prezentacja literacka - poezja lub proza, maksymalnie jedna strona karty formatu A4;
l prezentacja multimedialna - nie dłuższa niż 10 minut; nagrana w technice cyfrowej kamery video, telefonu komórkowego lub aparatu fotograficznego.
7. Nagrody: W każdej z kategorii wiekowych przyznane zostaną po trzy nagrody. Łączna pula nagród wyniesie 5000 zł, a nagrodami będą:
l Kategoria 7-12 lat - rowery (3)
l Kategoria 13-18 lat - sprzęt turystyczny (3)
l Kategoria powyżej 18. roku życia - aparaty fotograficzne (3).
8. Wybór laureatów: Prezentacje oceniać będzie jury pod kątem pomysłu ekologicznego, zaangażowania, kreatywności i sposobu wykonania dzieła.
9. Ogłoszenie laureatów: w Kurierze Porannym 20.05.2011r. oraz na stronie www.poranny.pl/puszcze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny