Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ADHD dzieci: Za pobicie koleżanki trafi przed sąd.

Janusz Bakunowicz
. Gimnazjalista pobił koleżankę. Trafi przed sąd.
. Gimnazjalista pobił koleżankę. Trafi przed sąd. Archiwum
ADHD dzieci nie zwalnia od odpowiedzialności. Gimnazjalista za pobicie koleżanki trafi przed sąd.

Kolegów i koleżanki ze szkoły zaczepiał wcześniej. Chwytał za szyję i groził im, czyli - używając języka policji - naruszał nietykalność cielesną. W poniedziałek uderzył koleżankę. Potrzebna była interwencja policji i ratowników medycznych. Uczennica jednego z gimnazjów w powiecie bielskim została przewieziona do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Dyrekcja szkoły poinformowała o zdarzeniu policję, która dowiedziała się, że uczeń cierpi na nadpobudliwość psychoruchową, czyli tzw. ADHD. Nie upoważnia to jednak do zaniechania procedur.

Policja wszczęła więc postępowanie, a po zebraniu materiałów sprawa zostanie skierowana do sądu dla nieletnich.

Dziewczyna skarżyła się na bóle w okolicach brzucha i klatki piersiowej. W takich przypadkach obserwacja na oddziale szpitalnym jest koniecznością, bowiem - jak twierdzą sami lekarze - lepiej dmuchać na zimne.

Pobicie w gimnazjum to nie wyjątek

- To, co się stało w poniedziałek, nie jest przypadkiem odosobnionym - mówi podinsp. Jan Surel, naczelnik wydziału kryminalnego Powiatowej Komendy Policji w Bielsku Podlaskim. - Szczególnie na przerwach, kiedy uczniowie opuszczają swoje klasy, dochodzi do różnego rodzaju popchnięć, szturchnięć. Wszystko to może doprowadzić nawet do uszkodzeń ciała.

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna w Bielsku Podlaskim nie prowadzi statystyk dotyczących tego typu zdarzeń. Zajmuje się za to uczniami, którzy na tę przypadłość chorują.

- Diagnozujemy takie przypadki razem z lekarzem psychiatrą - mówi Barbara Szpalerska, dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bielsku Podlaskim. - Jeżeli chłopak faktyczne jest chory na ADHD, to z pewnością ma opinię wystawioną przez naszą placówkę. Na pewno jest też objęty pomocą psychologa i pedagoga.

Szkoła, wiedząc, że ma takiego ucznia, powinna dostosować formy i metody pracy z nim adekwatnie do jego zaburzeń.

ADHD dzieci: Terapia, a nie izolacja

- Rzecz w tym, że cała terapia nie polega na jego izolowaniu od reszty uczniów, bo to mijałoby się z celem leczenia - dodaje Barbara Szpalerska. - Praca terapeutyczna z takim dzieckiem powinna zmierzać do tego, by takie dziecko miało kontrolę nad swoimi zachowaniami. By po prostu nie szkodziło swemu otoczeniu.

Jednak obecność uczniów chorych na ADHD to nie tylko wyzwanie dla nauczycieli, pedagogów czy szkolnych psychologów. To również odpowiednie normy zachowań kolegów i koleżanek wobec osób nadpobudliwych.

- Zachowania takich osób nie są adekwatne do bodźców, które je wywołały i nie są przewidywalne - podkreśla Barbara Szpalerska. - Takie osoby można bardzo łatwo sprowokować do różnego rodzaju nieprzewidywalnych działań, a ich skutki mogą być różne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny