Egipt - niewykorzystana wycieczka, pieniądze można odzyskać

Dodano: 2 lutego 2011, 11:45 Autor:

Sprawdź, jakie prawa mają osoby, które wykupiły wczasy w Egipcie, ale boją się tam pojechać lub ich turnus został odwołany.

W związku z sytuacją w Egipcie część biur podróży czasowo odwołała wycieczki, które miały odbyć się w najbliższych tygodniach - mówi pracownica jednego z białostockich biur podróży.

- Niektóre biura proponują alternatywne rozwiązania. w grę wchodzi wybór innej wycieczki lub innego terminu.

Sprawdź, jaką odpowiedzialność ponosi organizator wycieczki klienta jeśli impreza turystyczna zostanie odwołana lub sam zrezygnujesz z takiej wycieczki.

- Jeżeli organizator przed rozpoczęciem imprezy turystycznej jest zmuszony, z przyczyn od niego niezależnych, zmienić istotne warunki umowy z klientem, klient może przyjąć proponowaną zmianę umowy albo odstąpić od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej - mówi Agata Lewkowska z biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

- Jeżeli klient, odstępuje od umowy lub jeżeli organizator odwołuje imprezę turystyczną z przyczyn niezależnych od klienta, klient ma prawo uczestniczyć w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie, chyba że zgodzi się na imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie albo żądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń - dodaje.

Przepisy ustawy o usługach turystycznych uprawniają klienta do zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń lub udziału w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie, chyba że zgodzi się na imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie. Przepis ten nie dopuszcza natomiast, aby za imprezę zastępczą biuro podróży mogło żądać jakiejkolwiek dodatkowej dopłaty

- Organizatorzy turystyki nie mają ustawowego obowiązku dokonywania pełnego zwrotu wpłaconych kwot w sytuacji, w której konsument rezygnuje z udziału w imprezie, która nie została odwołana i nie zostały zmienione istotne warunki umowy - tłumaczy Lewkowska. - Zastosowanie mają wówczas postanowienia dotyczące rezygnacji z imprezy zawarte w umowie z klientem. W takim wypadku organizator turystyki zgodnie z orzecznictwem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ma jednak prawo zatrzymać tylko rzeczywiste koszty, które poniósł w związku z realizacją umowy.

Rezygnacja z wycieczki - kiedy składać i ile to kosztuje

- Warto jednak pamiętać, że przy rezygnacji na kilka dni przed wyjazdem koszty organizatora są duże - mówi Lewkowska. - Odradzamy zatem pochopne składanie rezygnacji, jeśli biuro podróży wycieczki jej nie odwołuje, gdyż może się okazać, że uda się odzyskać np. 10 procent ceny wycieczki, zaś organizator zatrzyma 90 procent.

W razie wątpliwości przed złożeniem rezygnacji najlepiej kontaktować się z rzecznikiem konsumentów lub Polską Izbą Turystyki.

Czytaj więcej o:
  • Egipt
  • koszty
  • pieniądze
  • wycieczka
  • zwracać
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Pożar na Bacieczki: Strażacy znaleźli zwęglone zwłoki

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.