Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

300 osób zginęło w dziewięć lat na krajowej ósemce. A rząd zabiera pieniądze na drogę.

(uz)
Dwa busy i tir zderzyły się w nocy 15 września 2010 rokuj niedaleko miejscowości Radule. Pięć osób zginęło, kolejnych pięć zostało rannych. To jeden z wielu tak tragicznych wypadków na DK 8.
Dwa busy i tir zderzyły się w nocy 15 września 2010 rokuj niedaleko miejscowości Radule. Pięć osób zginęło, kolejnych pięć zostało rannych. To jeden z wielu tak tragicznych wypadków na DK 8. Fot. Wojciech Oksztol
W środę były rozmowy w Warszawie, w czwartek zakończyło się zbieranie podpisów w Białymstoku pod petycją, a sobotę happening w obronie budowy dróg.

Liczba dnia

Liczba dnia

21 187 - tyle osób podpisało się do czwartku pod petycją w obronie budowy ósemki do Warszawy

-Rozmawialiśmy o tym, co jest realne do zrobienia i potrzebne w ciągu roku czy też półtora - mówi Maciej Żywno, wojewoda podlaski.

W środę namawiał minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską, by przy podziale pieniędzy rezerwowych uwzględniła podlaskie inwestycje drogowe. W Warszawie spotkał się również z Lechem Witeckim, szefem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z nowym programem budowy dróg podlaskie inwestycje, np. krajowa ósemka, nie zostaną zrealizowane we wcześniej zakładanych terminach. Rząd nowy program ma przyjąć w przyszłym tygodniu.

- Twardych ustaleń nie było - przyznaje Maciej Żywno. - Przedstawiłem swoje argumenty. Ale teraz tak naprawdę chodzi nam o to, żeby utrzymać harmonogram prac dokumentacyjnych. Dobre przygotowanie do inwestycji zwiększa nasze szanse na otrzymanie pieniędzy na ich realizację.

Ale pieniędzy póki co nie ma. W lutym może zapaść decyzja o przesunięciu unijnych pieniędzy z projektów kolejowych na inwestycje drogowe. Inna możliwość to oszczędności, które powstaną przy okazji trwających właśnie przetargach na drogi. Mogą pojawić się też pieniądze z inwestycji, które z różnych powodów zostaną wstrzymane w Polsce.

Happening w sobotę

O szybką budowę dróg zabiegali również podlascy politycy oraz samorządowcy. W środę w tej sprawie pojechali do Ministerstwa Infrastruktury. Konkretnych ustaleń jednak nie było, a jedynie zapewnienia.
Natomiast wczoraj w białostockim magistracie zakończyła się akcja zbierania podpisów pod petycją w obronie budowy ósemki do Warszawy.

- Listy wpływały do nas jeszcze w ostatniej chwili - informuje Urszula Sienkiewicz, rzeczniczka prasowa urzędu miejskiego. Dziś wszystkie listy z podpisami zostaną zawiezione do kancelarii premiera. Dołączony będzie do nich apel do premiera, który podpisze prezydent Tadeusz Truskolaski.

W sobotę na godzinę 12 na Rynku Kościuszki inicjatorzy internetowej akcji - Nie zabierajcie nam dróg - zapowiedzieli happening. Jego uczestnicy w okolicach Astorii oraz pomnika Józefa Piłsudskiego ustawią się w kształt liczby 300. Ma to symbolizować ofiary, które zginęły w ciągu dziewięciu lat na krajowej ósemce. Swój udział zapowiedział prezydent Białegostoku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny