Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion w Zwierzyńcu ma 85 lat. Były tu tor żużlowy, wieża spadochronowa, mistrzostwa Białorusi.

(ab)
Patrząc na zaśnieżoną bieżnię lekkoatletyczną, trudno sobie wyobrazić, że był tu kiedyś tor żużlowy
Patrząc na zaśnieżoną bieżnię lekkoatletyczną, trudno sobie wyobrazić, że był tu kiedyś tor żużlowy Fot. Wojciech Oksztol
Był tu tor żużlowy, a nawet wieża spadochronowa. Stadion w Zwierzyńcu działa już od 85 lat. Jego historia ma być zebrana w okolicznościowym albumie. Jego pomysłodawcy proszą białostoczan o pomoc.

- Kiedy zobaczyłem go w 1945 roku, był otoczony drutami kolczastymi - wspomina Janusz Antoni Kuczyński, trener lekkiej atletyki. - Treningi lekkoatletyczne rozpocząłem tu cztery lata później. Wtedy było jeszcze sporo zawodników przedwojennych. Dla mnie najciekawsze było, gdy po treningach siadaliśmy na takiej małej trybunce, a oni opowiadali różne wojenne historie.

Stadion w Zwierzyńcu to dość sędziwy już obiekt sportowy z ciekawą historią. To było pierwsze takie boisko w Białymstoku i w swoim czasie drugie w całym kraju.

Jego historia zaczęła się 5 września 1926. Od tego dnia Białystok miał teren do gry w piłkę nożną, dwa korty tenisowe, bieżnię oraz pawilon z krytą trybuną dla widzów, mieszczący bufet i szatnie. Gospodarzem obiektu był wtedy Wojskowy Klub Sportowy 42 Pułku Piechoty. W 1934 roku na miejscu boiska sportowego powstał Stadion Miejski z trybuną na 600 widzów, szatniami i urządzeniami sanitarnymi dla 100 sportowców.

W czasie okupacji radzieckiej na stadionie rozgrywano mecze piłkarskie w ramach Mistrzostw Białorusi Zachodniej. A podczas okupacji niemieckiej obiekt był otoczony wysokim, drewnianym ogrodzeniem drewnianym i odbywały się na nim imprezy organizowane przez armię niemiecką.

Powojenna odbudowa stadionu rozpoczęła się w 1947 roku. Teraz mieści się tu stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, korty tenisowe oraz kryte lodowisko.

To już 85. rok istnienia stadionu. Dlatego Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, do którego należy obiekt, postanowił tę rocznicę uczcić.

- Właśnie opracowujemy pomysły na to - mówi Piotr Bubela, zastępca dyrektora MOSiR. - Chcemy m.in. zebrać materiały i wydać jubileuszowy album. Myślę, że jest trochę ciekawostek związanych z tym miejscem i warto je przypomnieć. Mieliśmy tu na przykład tor żużlowy i skocznię spadochronową.

MOSiR zbiera już materiały do tego albumu. Udostępniają je na razie sportowcy i trenerzy. Pomysłodawcy albumu mają prośbę do wszystkich osób, które w archiwach domowych mają ciekawe materiały dotyczące historii stadionu.

- Zależy nam, by zawartość albumu była jak najciekawsza, dlatego prosimy wszystkich o udostępnienie zdjęć i ewentualnie innych dokumentów, związanych z tym stadionem - apeluje Piotr Bubela.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny