Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta Miejska już wkrótce zastąpi papierowe bilety. Wypełnij wniosek, aby nie czekać w kolejkach.

Adrian Kuźmiuk
zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku
zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku Fot. Urząd Miejski w Białymstoku
Miejskie karty zastąpią dekadowe, miesięczne i kwartalne bilety komunikacji w pierwszych miesiącach roku. Ale do tej pory jedynie 1500 osób wypełniło wnioski o ich przyznanie. W artykule znajdziesz link do wymaganego formularza.

- Nie znam się na elektronice i nie wiem, jak sobie poradzę z tym biletem - mówi Irena Koniecka. - Do tej pory nie interesowałam się tym.

- Słyszałam, że zostało mało czasu na jego wyrobienie, dlatego pobrałam dziś formularze dla siebie i syna - dodaje Lilianna Chwieroś.

Wielu pasażerów białostockiej komunikacji miejskiej usłyszało że w pierwszym kwartale 2011 roku papierowe bilety dekadowe, miesięczne i kwartalne zostaną wycofane, a w ich miejsce pojawi się karta miejska. Jest to karta elektroniczna przypominająca kredytową, na której zostaną zapisane nasze dane, uprawnienia do przejazdów ulgowych, bezpłatnych oraz bilet okresowy. Mimo że w naszym mieście z biletów okresowych korzysta około 60 tysięcy pasażerów, to do tej pory jedynie 1500 osób złożyło wnioski o przydzielenie karty. Reszta powinna zrobić to jak najszybciej, najlepiej na początku stycznia przyszłego roku, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w momencie uruchomienia systemu.

Na prośbę Czytelników odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udzielił Bogusław Prokop, dyrektor Zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Kurier Poranny: Co należy zrobić aby otrzymać kartę miejską?

Bogusław Prokop: Trzeba złożyć wypełniony wniosek wraz z dołączonym aktualnym zdjęciem legitymacyjnym opisanym numerem PESEL w dowolnym punkcie sprzedaży biletów lub w siedzibie BKM przy ul. Składowej 11. Od 3 stycznia do siedziby BKM będzie można przynosić też zdjęcia w formie elektronicznej np. na płytach.
Wniosek można pobrać w punkcie sprzedaży biletów albo ze strony www.komunikacja.bialystok.pl. Trzeba go jednak złożyć w formie papierowej.

Czy za wydanie karty miejskiej trzeba zapłacić?

- Wydanie imiennej karty miejskiej jest bezpłatne pod warunkiem posiadania aktualnego biletu imiennego.

Czy osoby niezameldowane na terenie Białegostoku również mogą składać wnioski?

- Elektroniczna Białostocka Karta Miejska będzie wydawana bez względu na adres zamieszkania lub zameldowania.

Kiedy będzie można odebrać kartę?

- Termin odbioru zostanie ogłoszony na stronie internetowej BKM oraz za pośrednictwem białostockich mediów, ale będzie to w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Karta wydawana będzie na podstawie okazania dokumentu tożsamości. Wtedy też będzie trzeba przedstawić wszelkie dokumenty uprawniające do zniżki lub przejazdów bezpłatnych. Kartę będzie można odebrać wyłącznie w siedzibie BKM przy ul. Składowej 11.

W jaki sposób załadujemy bilet na kartę elektroniczną?

- Bilet będzie można załadować w punktach obsługi klienta, przez internet oraz za pomocą biletomatów, które planujemy ustawić na terenie Białegostoku w 2011 roku.

Czy będą dostępne również karty na okaziciela?

- Tak, oprócz kart imiennych dostępne będą też karty na okaziciela.

Czy za pomocą karty będzie można kupić bilet jednorazowy?

- Na karcie oprócz biletu okresowego będzie funkcjonować elektroniczna portmonetka. Po wcześniejszym załadowaniu na kartę (portmonetkę) określonej kwoty będzie można nabyć bilet jednorazowy. Należy wówczas po wejściu do autobusu na kasowniku wybrać rodzaj biletu jednorazowego, a następnie przyłożyć kartę do kasownika. Z karty zostanie zdjęta kwota za przejazd jednorazowy.

W jaki sposób będziemy kasować nowe bilety?

- Po wejściu do autobusu wystarczy przyłożyć bilet elektroniczny do zbliżeniowego kasownika, które już niedługo pojawią się we wszystkich autobusach. Karta komunikuje się z kasownikami z odległości 5-15 centymetrów, więc wystarczy, że będzie w torebce lub kieszeni płaszcza, aby została odczytana.

Co daje wprowadzenie karty miejskiej dla pasażerów?

- Do tej pory klienci mający ulgi na przejazdy podczas kontroli musieli legitymować się różnymi dokumentami i zaświadczeniami. Teraz każda ulga lub upoważnienie do bezpłatnego przejazdu będzie wgrywana przy odbiorze karty. Karta jest poręczna, mieści się w portfelu. Karta jest bezpieczna, jeżeli ulegnie uszkodzeniu lub ją zgubimy nie będzie problemu z otrzymaniem duplikatu z ważnym biletem.

Czy wprowadzenie biletu elektronicznego będzie miało wpływ na cenę biletów?

- Cena Biletów nie zależy od wprowadzenia Karty Miejskiej.

Kilkanaście tysięcy uczniów jest klientami Białostockiej Komunikacji Miejskiej, dlatego aby ułatwić młodzieży i ich rodzicom wyrobienie elektronicznych biletów BKM poprosił o pomoc szkoły. One też zbierają wypełnione formularze, które następnie trafią do zarządu komunikacji.

BKM czeka jeszcze na zgodę rektorów Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Studenci tych uczelni mają karty, które będzie można wykorzystać jako bilety miesięczny.

Pod tym linkiem znajdziesz wniosek do Karty Miejskiej:

http://www.komunikacja.bialystok.pl/?page=e-karta

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny