Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstańcy listopadowi spoczęli w Supraślu. 180. rocznica zrywu. (wideo, zdjęcia)

(mak)
Każdy z powstańców spoczął w osobnej trumnie. 46 sosnowych sarkofagów będzie w kaplicy supraskiego cmentarza czekało na pochówek.
Każdy z powstańców spoczął w osobnej trumnie. 46 sosnowych sarkofagów będzie w kaplicy supraskiego cmentarza czekało na pochówek. fot. Wojciech Wojtkielewicz
Szczątki powstańców przez ponad sto lat leżały w przydrożnym rowie. Dopiero w zeszłym roku udało się je odnaleźć. Wczoraj trumny bohaterów bitwy pod Sokołdą trafiły na supraski cmentarz. Tu będą czekać na powstanie mogiły w Kopnej Górze.

[galeria_glowna]

Trzy lata poszukiwań

Trzy lata poszukiwań

Już w 2007 roku zaczęły się poszukiwania szczątków powstańców w Kopnej Górze. Odkryto je dopiero w grudniu ubiegłego roku. Z podań wynikało, że ciał jest 56. Jednak archeolodzy odnaleźli i oddzielili tylko ich tylko 46.

Żołnierz nieznany, poległ 7 lipca 1831 roku - taki napis widnieje na każdej trumnie. 46 małych sosnowych sarkofagów z wojskowymi honorami zostało wczoraj przewiezionych z Kopnej Góry, niedaleko Sokołdy, do Supraśla. Tłumy mieszkańców przyszły ich pożegnać.

- To kawałek naszej historii. Ci ludzie walczyli przecież o Polskę. Nie możemy o nich zapomnieć - mówi Jadwiga Janiel, mieszkanka Supraśla.

Ekshumacja powstańców zaczęła się w październiku. Archeolodzy ze stowarzyszenia Collegium Suprasliense odnaleźli ich szczątki w przydrożnym rowie niedaleko Kopnej Góry. Były porozrzucane i leżały jedne na drugich. Historycy przez kilka miesięcy kompletowali poszczególne ciała.

Wczoraj, w asyście rekonstrukcyjnej Dywizji Xięstwa Warszawskiego oraz Związku Strzeleckiego Strzelec, trumny przewieziono do Supraśla. Tu odprawiono za nich mszę żałobną. Potem uroczysty kondukt ruszył na cmentarz.

- To bohaterowie. Powinniśmy być z nich dumni i oddać im hołd. Właśnie taką historię chcę pokazywać swoim dzieciom - mówi Małgorzata Zalewska, która na uroczystości przyprowadziła swoich synów Kacpra i Adama.

Konduktowi towarzyszyli harcerze z pochodniami i ułani na koniach. Każdy mały sarkofag niosło dwóch mundurowych. W uroczystej procesji złożyli je w cmentarnej kaplicy. Tu odczytano apel poległych i oddano na ich cześć honorowe salwy.

Już wiadomo, że to jeszcze nie koniec drogi powstańców. Stowarzyszenie Collegium Suprasliense chce, żeby w miejscu, gdzie polegli, powstała mogiła. Każdy z powstańców ma spocząć w osobnym grobie oznaczonym krzyżem.

Do swojego pomysłu supraślanie próbują przekonać Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. To od jej decyzji zależy, czy nekropolia w Kopnej Górze powstanie. Liczą, że zapadnie jeszcze w styczniu.

- Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że udało nam się do końca oddać im cześć - mówi Radosław Dobrowolski, prezes Collegium i nowo wybrany burmistrz Supraśla.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny