Anatol Ochryciuk, burmistrz. Ocena kadencji: Tylko oświata wypada na piątkę.

Dodano: 16 listopada 2010, 22:00 Autor:

Najpóźniej w grudniu nowy burmistrz Hajnówki obejmie swój urząd, ustępujący Anatol Ochryciuk najbardziej dumny jest z nowej nawierzchni na 130 ulicach i z instalacji komunalnych, przebudowanych w czasie jego dwunastoletnich rządów. Mieszkańcy i opozycja są mniej optymistyczni.

Anatol Ochryciuk - decyzja

Anatol Ochryciuk nie kandyduje w tych wyborach na burmistrza. To jedna z bardziej zaskakujących decyzji na politycznej scenie Hajnówki. Dotychczasowy włodarz ze swym żelaznym elektoratem i przy słabej frekwencji miał wielkie szanse na wygraną. Burmistrz Ochryciuk spróbuje swoich sił w walce o mandat radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego zapowiadając w przypadku wygranej troskę o nasze miasto. Nie da się jednak ukryć, że w ostatnim czasie ludzie coraz głośniej mówili o złych decyzjach urzędników i o konieczności zmian.

Podsumowując swój czas burmistrz Anatol Ochryciuk stwierdził, że Hajnówka nie zmarnowała szans, jakie pojawiały się w ciągu tych 12 lat oraz się zmieniła i zapewnia mieszkańcom wszystko, co jest potrzebne.

– Oceniając ogólnie ostatnią kadencję pana Ochryciuka można powiedzieć, że na szczęście się skończyła. Szkoda tylko, że to samo środowisko nadal ma szansę zostać u władzy – podsumowuje Bogusław Łabędzki, radny PiS.

Prześledziliśmy inwestycje i działania burmistrza Anatola Ochryciuka w ostatnich czterech latach, podsumowaliśmy politykę inwestycyjną, mieszkaniową, oświatową i sposób sprawowania władzy, każdą z kategorii oceniliśmy w skali od 1 do 6 pkt.

Ostatecznie, średnia burmistrza Ochryciuka wyniosła 2,6 pkt. (zsumowaliśmy oceny i podzieliliśmy je przez liczbę kategorii). Oto szczegóły:

Zdobywanie funduszy unijnych – 3 pkt.
Urząd miasta (z podległymi jednostkami, ale bez placówek oświatowych) zdobył z Unii Europejskiej 23,5 mln zł na realizację 10 projektów (w tym na budowę krytej pływalni, która rozpoczęła się jeszcze w poprzedniej kadencji). W przeliczeniu na jednego mieszkańca Hajnówki wypada 1041 zł. Średnia dotacja na jednego mieszkańca w 2009 roku wyniosła 1100 zł. Tyle pieniędzy zdobył nasz samorząd przez 4 lata. Minusem jest to, że dokumentacja, na którą pozyskano pieniądze z projektów traci ważność i nie dochodzi do realizacji samej inwestycji – miasto ma np. problem z napisaniem dobrego wniosku o pieniądze na rozbudowę OSiR-u, na którą to przebudowę gotowa jest dokumentacja sfinansowana z innego projektu.

Inwestycje w infrastrukturę – 3 pkt.
Na plus możemy zaliczyć remonty wielu dróg, remonty i budowę sieci wodociągowej i sanitarnej w mieście. Minusem zaś jest niesprawiedliwy dobór ulic do wykonania nawierzchni – np. wykonanie ulicy Kołasa, która prowadzi do prywatnych sklepów i garaży, podczas, gdy mieszkańcy Starej Judzianki czekają kilkadziesiąt lat na asfalt. Fatalny jest też stan niektórych chodników, a drobne remonty dróg przeprowadzane są niedbale lub wcale.

Polityka mieszkaniowa – 1 pkt.
Kompletny brak budownictwa komunalnego. Od kilkudziesięciu lat gmina nie zbudowała ani jednego mieszkania. Pomysły na tworzenie TBS władza kwitowała stwierdzeniem, że gmina nie buduje w ten sposób. Tymczasem np. Malborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest spółką w 100 proc. miejską, która co roku oddaje do użytku średnio 44 mieszkania. W Hajnówce szansą na nowy lokal jest śmierć lub eksmisja lokatora. Nie ma też mieszkań socjalnych, do których eksmitować powinno się zadłużone rodziny. Rażącym przykładem tej sytuacji jest rodzina Januszyków, która odmawiając przyjęcia takiego lokum mieszkała przez rok w namiocie.

Głośny był także konflikt mieszkańców lokali komunalnych starających się o wyższe bonifikaty i sprawa lokatorów tzw. bloków kolejowych, którzy bezskutecznie prosili o bonifikaty w związku z wstrzymaniem na kilka lat sprzedaży ich mieszkań.

Styl sprawowania władzy – 1 pkt.
Brak kontaktu z mieszkańcami i oznajmianie swoich najczęściej nieodwracalnych decyzji, to jeden z częstych zarzutów stawianych Anatolowi Ochryciukowi. Spotkania z mieszkańcami odbywały się dopiero po ich protestach związanych z nowymi inwestycjami i służyły stwierdzeniu, że inaczej być nie może. Ostatnie lata to: konflikt z mieszkańcami Poryjewa w związku ze składowiskiem odpadów, protesty w sprawie budowy Kauflandu, spór o bonifikaty i ciągły protest mieszkańców przeciwko budowie składowiska odpadów na Górniańskich Łąkach.

Polityka oświatowa – 5 pkt.
Podczas ostatniej kadencji nie zlikwidowano szkół i przedszkoli. W planach jest poszerzenie zaplecza Zespołu Szkół nr 2 po przeniesieniu Zespołu Szkół nr 4 do innego budynku. Dyrektorzy placówek oświatowych zdobywali fundusze unijne na wiele projektów w tym "Przedszkole dla każdego dziecka”, "Twórcza szkoła, twórczy uczeń” czy "Daj mi szansę, a będę miał równy start”. Minusem może być jedynie brak miejsc w żłobku, na co nieustannie narzekają rodzice.

Czytaj więcej o:
  • anatol ochryciuk
  • burmistrz
  • hajnówka
  • kadencja
  • podsumowanie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Pronar Parkiet Hajnówka - KS AZS UWM Olsztyn 1:3

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy Białowieski Park Narodowy powinien być powiększony?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 69.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.