Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła bez przemocy: Konsultanci uczą jak przeciwdziałać agresji.

Adrian Kuźmiuk
Anna Zalewska jest jednym z 200 konsultantów "Szkoły bez przemocy"
Anna Zalewska jest jednym z 200 konsultantów "Szkoły bez przemocy" Fot. Adrian Kuźmiuk
Nauczyciele mogą zapisywać się na warsztaty makroregionalne, a szkoły skorzystać z pomocy profesjonalnych konsultantów.

- Pokazujemy ofiarom przemocy szkolnej, że nie są same - mówi Anna Zalewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16. - Informujemy do kogo i z jaką prośbą o pomoc mogą się zgłosić.

Anna Zalewska to jedna z 200 osób, które uzyskały tytuł konsultanta “Szkoły bez przemocy". W ubiegłym roku starało się o niego 350 nauczycieli, którzy wzięli udział w warsztatach makroregionalnych. Podczas dwudniowego szkolenia teoretycznego oraz trwających 12 godzin praktyk konsultanci uczyli się jak wspierać szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów w zakresie budowania partnerstwa szkoły i rodziny, działaniach interwencyjnych w szkole, reagowaniu na przemoc oraz pomocy ofiarom przemocy i agresji szkolnej.

Określić czym jest przemoc

- Aby dogłębnie poznać program i jego cel, trzeba aktywnie w nim uczestniczyć - wyjaśnia Anna Zalewska. - Na warsztatach makroregionalnych zdobyłam wiedzę, którą mogłam później przekazać na zajęciach z dziećmi i nauczycielami.

Na początku należy określić rodzaj przemocy. Dopiero po tym można zastosować odpowiednie działania doraźne oraz długofalowe. Konsultanci nie zajmują się jedynie ofiarami. Uczą jak postępować ze sprawcami przemocy, a także jak uwrażliwić na nie społeczeństwo.

Policja przyznała certyfikat

A że Szkoła Podstawowa nr 16 jest naprawdę bezpieczna może świadczyć przyznany jej przez Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Certyfikat Szkoły Bezpiecznej i Przyjaznej Uczniom.

Nauczyciele, którzy chcieliby zostać konsultantami programu “Szkoła bez przemocy" mogą już zapisywać się na warsztaty makroregionalne, które odbędą się tym razem w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i Toruniu. Szczegóły i zasady rejestracji oraz mapa z adresami obecnych konsultantów, którzy mogą poprowadzić zajęcia w Państwa szkołach dostępne są na stronie internetowej ww.szkolabezprzemocy.pl

Zajęcia dla nauczycieli

Warsztat doradztwa rodzinnego dla nauczycieli

Podczas zajęć nauczyciele poznają zasady i metody pozytywnej komunikacji z rodzicami ze strony szkoły i nauczyciela - zarówno w kontaktach z grupą rodziców, jak też z indywidualnymi osobami. Poznają metody samooceny własnych oraz istniejących w szkole metod komunikacji i relacji z rodzicami uczniów a także ich polepszania. Uczą się rozpoznawać i kontrolować emocje mogące negatywnie wpływać na te relacje. Zapoznają się z podstawowymi zasadami i normami prawnymi dotyczącymi relacji z rodzicami oraz wpływu tych relacji na proces kształcenia i wychowania uczniów. Poznają standardowe oraz nietypowe formy kontaktu z rodzicami.

Działania interwencyjne w szkole

Zajęcia przeznaczone dla nauczycieli szkół wszystkich szczebli, z zakresu przeciwdziałania niedostosowaniu społecznemu dzieci i młodzieży oraz podejmowania działań interwencyjnych i naprawczych. Nauczyciele po odbyciu zajęć będą uwrażliwieni na sygnały świadczące o podejmowaniu przez uczniów działań ryzykownych. Poznają przyczyny zachowań ryzykownych u dzieci i młodzieży. Będą potrafili podejmować działania interwencyjne oraz naprawcze we współpracy z nauczycielami uczącymi w szkole, rodzicami oraz specjalistami lokalnych placówek pomocowych. Poznają sposoby pracy z rodzicem w sytuacji kryzysowej oraz przepisy prawa Karnego, Cywilnego, dla Nieletnich oraz Oświatowego, które podejmują i regulują powyższe kwestie.

Pomoc ofiarom agresji i przemocy szkolnej

Warsztat przekazuje wiedzę na temat agresji i przemocy. Pogłębia rozumienie sytuacji psychologicznej uczniów - ofiar agresji i przemocy szkolnej, pozwala poznać ich potrzeby, pokazuje kierunki pracy z takimi dziećmi i uczy tworzenia indywidualnych planów pomocy.

Reagowanie na agresję

Nauczyciele poznają propozycję budowania systemu przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole. Dokonają diagnozy swoich działań profilaktyczno-interwencyjnych. Ujednolicą spojrzenie na zjawisko agresji i przemocy. Zaplanują kolejne kroki w rozwijaniu systemu przeciwdziałania agresji i przemocy.

Zajęcia dla rodziców

Warsztat doradztwa rodzinnego dla rodziców

Warsztat przygotowuje rodziców do roli partnerów nauczyciela-wychowawcy oraz szkoły. Podczas zajęć rodzice poznają zasady i metody pozytywnej komunikacji z nauczycielami i szkołą. Dowiadują się o czym oraz w jaki sposób rozmawiać z nauczycielami. Uczą się rozpoznawać i kontrolować emocje mogące negatywnie wpływać na relacje ze szkołą. Zapoznają się z podstawowymi zasadami i normami prawnymi dotyczącymi relacji z nauczycielami oraz wpływu tych relacji na proces kształcenia i wychowania ich dzieci.

Kiedy z dzieckiem są problemy

Rodzice podczas zajęć zostaną uwrażliwieni na zagrożenia, dzieci i młodzieży w obszarze rozwoju fizycznego, emocjonalnego oraz społecznego. Nauczą się identyfikować ich objawy po sygnałach wychodzących od dziecka oraz jego grupy rówieśniczej. Poznają sposoby radzenia sobie z trudnościami wychowawczymi oraz będą wiedzieli do kogo się zwrócić o pomoc w sytuacji zagrożenia niedostosowaniem społecznym ich dziecka.

Zajęcia dla uczniów

Jak możemy pomóc swoim kolegom?

Zajęcia uwrażliwiają na potrzeby kolegów - ofiar agresji i przemocy rówieśniczej, pozwalają na poznanie i zrozumienie ich sytuacji psychologicznej oraz wypracowanie sposobów konstruktywnych zachowań świadków przemocy.

Reagowanie na agresję

Uczniowie podczas zajęć nauczą się odróżniać zachowania akceptowane społecznie od agresywnych. Poznają i przećwiczą sposoby obrony przed agresją słowną i fizyczną - rozwiną umiejętności asertywnej obrony w sytuacji agresji

Program Szkoła bez przemocy prowadzi “Kurier Poranny" wraz z Fundacją Orange. Partnerem Programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Partnerem Honorowym jest Prezydent RP.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny