Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najwspanialszy przyjaciel

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
To pies bardzo rodzinny. Uwielbia towarzystwo człowieka, szybko dostosowuje się do jego rytmu dnia i najchętniej by się z nim nie rozstawał. Każda rozłąka z ukochanym panem to wielka tęsknota i jeszcze większa radość po jego powrocie do domu.
To pies bardzo rodzinny. Uwielbia towarzystwo człowieka, szybko dostosowuje się do jego rytmu dnia i najchętniej by się z nim nie rozstawał. Każda rozłąka z ukochanym panem to wielka tęsknota i jeszcze większa radość po jego powrocie do domu. Fot. archiwum hodowcy
To pies wierny swojemu właścicielowi, bardzo do niego przywiązany i zawsze gotowy stanąć w jego obronie. A do tego chętnie towarzyszy człowiekowi i w zabawie, i w uprawianiu sportu.

Rasa z historią

Hovawart to pies użytkowy, nadający się do uprawiania większości sportów
Hovawart to pies użytkowy, nadający się do uprawiania większości sportów

Hovawart to pies użytkowy, nadający się do uprawiania większości sportów

Rasa z historią

Hovawart jest bardzo starą niemiecką rasą psów użytkowych z bardzo młodą tradycją. Psy te używane były jako zwierzęta stróżujące i stanowiły bardzo dużą wartość dla średniowiecznej, niemieckiej szlachty. Jednak dopiero w 1948 roku powstał niemiecki Klub Hovawarta RZV, który zaczął wyznaczać standardy hodowlane dla rasy.
W 1972 roku hovawart został uznany za rasę użytkową, a w 1984 roku powstała Międzynarodowa Federacja Hovawartów zrzeszająca europejskie Kluby Rasy.

Zawsze chciałam mieć dużego, puchatego i ruchliwego psa, który będzie chętny do zabawy, spacerów i szkolenia - mówi Anna Pieczyńska, właścicielka domowej hodowli psów Enormous z Warszawy. - Dlatego zdecydowałam się na hovawarta - rasę, którą uważam za idealną.

Dobrze wychowany hovawart nie jest agresywny, za to idealnie sprawdza się w roli stróża i obrońcy.
- Przy nim zawsze czuję się bezpieczna - mówi Anna Pieczyńska. - Chociaż ma on swój charakter - jest dość dominujący i potrafi być uparty - można znaleźć z nim wspólny język i nawiązać wspaniałą więź, zyskując tym samym wspaniałego przyjaciela, który dla swego pana zrobi wszystko.
Hovawart jest zawsze skory do zabawy i współpracy, bez problemu toleruje inne zwierzęta, jest niekłopotliwy i zazwyczaj niekonfliktowy. Można z nim uprawiać większość psich sportów.
- To pies, który chętnie się uczy i łatwo się szkoli, ma doskonałą pamięć i jest bardzo inteligentny - mówi hodowczyni. - Nie wolno go szkolić agresywnie, system nagród w przypadku tej rasy działa cuda. To mądry pies, który dużo myśli i kombinuje.

Wychowując hovawarta pamiętajmy o tym, że musi on znać swoje miejsce w szeregu i hierarchii, bo potrafi wykorzystać ludzkie słabości, co może źle się dla nas skończyć.
Co ważne - hovawart ma średni temperament, także na spacerach nie ucieka, pilnuje się nogi, spokojnie może biegać przy rowerze. A przy tym nie jest nadpobudliwy i nie potrzebuje kilkugodzinnych spacerów.

Psy tej rasy szybko dostosowują się do trybu życia właściciela i lubią robić wszystko to, co ich pan. Bardzo związują się z właścicielem i tęsknią, gdy na długo zostają same.

Wychowywane z małymi dziećmi są świetnym kompanami ich zabaw.
- Zdarza się jednak, że niezrównoważone osobniki tej rasy potrafią być bez powodu agresywne w stosunku do dzieci - mówi pani Anna. - Dlatego musimy mieć zabawę hovka i malucha na oku.
Należy także pamiętać, że hovawart za swoje dziecko da się zabić i jeśli ktoś je zaatakuje - jest w stanie go dotkliwie pogryźć.

- Dziecko dla hovawarta to najsłabsze ogniwo stada - wyjaśnia Anna Pieczyńska. - Dlatego tak uważnie pilnuje, aby nie stała mu się krzywda.
W stosunku do obcych osób hovawart jest nieufny, jak przystało na psa stróżującego.
- Dobrze wychowany pies wita się z każdym, z kim wita się jego właściciel - mówi hodowczyni. - Jednak w stosunku do obcych jest zawsze czujny i gotowy na obronę.
Hovawart zawsze zachowuje dystans w stosunku do obcych - nawet jeśli jego powitanie jest radosne, obca osoba jest przez niego cały czas obserwowana.
Jak mówi pani Anna - hovawart to pies łatwy w obsłudze.
- Jego dieta powinna być oparta przede wszystkim o suchą karmę dobrej jakości - mówi. - W okresie największego wzrostu psa, trzeba uważać na jego stawy i nogi, aby zbytnio ich nie obciążać zbyt dużą masą ciała.

Pies nie może być też zbyt ciężki, bo jako rasa użytkowa powinien być zwinny i szybki, z łatwością pokonywać przeszkody i biegać na dłuższych dystansach.

Niezaprzeczalnym atutem psów tej rasy jest ich uroda. Hovawarty są średniej wielkości, mają mocną budowę - wzorzec określa wysokość psa w kłębie od 63 do 70 cm, a suki od 58 do 65 cm.
Długa sierść hovawarta, która może wydawać się kłopotliwa - nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych - wystarczy ją regularnie czesać i raz na jakiś czas wykąpać.

- Nie trzeba go ani strzyc, ani trymować - mówi Anna Pieczyńska. - Hovawart to po prostu pies - najpiękniejszy jest wtedy, gdy wygląda naturalnie.
Nie jest to pies dla każdego - wymaga stanowczego i konsekwentnego traktowania.
- To pies dla osób aktywnych i silnych fizycznie, bo potrafi nieźle pociągnąć na smyczy - tłumaczy hodowczyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny