Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akt erekcyjny pod Bulwary ks. dr. Stanisława Hałko (wideo)

Fot. Ze zbiorów VI LO w Białymstoku
Ks. dr. Stanisława Hałko
Ks. dr. Stanisława Hałko Fot. Ze zbiorów VI LO w Białymstoku
W czwartek zostanie wmurowany akt erekcyjny pod Bulwary ks. dr. Stanisława Hałko. Powstaną wzdłuż rzeki Białej, tuż za VI Liceum Ogólnokształcącym.

Nadanie bulwarom imienia zasłużonego dla Białostocczyzny kapłana było możliwe dzięki inicjatywie obywatelskiej grupy białostoczan. "Poranny" też pomógł. Dlatego wraz z aktem erekcyjnym zostanie wmurowana też egzemplarz tej gazety.

Będzie to symboliczne nadanie bulwarom imienia ks. dr. Stanisława Hałko. Akt erekcyjny przygotowany na specjalnym pożółkłym papierze zostanie włożony do posrebrzanej tuby. Trafi tam też to wydanie "Kuriera Porannego".

- Jest taki zwyczaj, że z aktem zamurowuje się monetę oraz wydanie gazety lokalnej - opowiada Marek Pietrowcew, członek komitetu, który zabiegał o uhonorowanie zasług kapłana. - To dodatkowy dowód na to, kiedy został on złożony.

Posrebrzana tuba zostanie uroczyście wmurowana w betonowy cokół, który znajduje się w ziemi tuż przy ogrodzeniu VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta od strojny rzeki Białej.

Właśnie tę część bulwarów, od ulicy Kościelnej do Sienkiewicza, nazwano imieniem księdza Hałko. Białostoccy radni podjęli taką decyzję 26 kwietnia z inicjatywy grupy białostoczan. - To pierwsza taka uchwała w Białymstoku - podkreśla Marek Pietrowcew. - I pierwsza skuteczna inicjatywa w Polsce.

Uchwała z inicjatywy obywatelskiej była możliwa, ponieważ dwa lata temu "Kurier Poranny“ doprowadził do zmiany statutu miasta. Od tej pory mieszkańcy Białegostoku mają wpływ na to, co się dzieje w mieście. Mogą zgłaszać własne uchwały.

Patron bulwarów jest postacią, która zasłużyła się w historii miasta. Wiele osób chciało w jakiś szczególny sposób upamiętnić kapłana.

- Spodobał mi się pomysł bulwarów - opowiada Marek Onoszko, dyrektor VI LO. - Są od razu za szkołą. Ksiądz Hałko założył właśnie w tym budynku pierwszą polską szkołę średnią w Białymstoku.

Powstał komitet społeczny, na którego czele stanął ksiądz prałat Antoni Lićwinko, wieloletni proboszcz parafii katedralnej. Komitet pod wnioskiem musiał zebrać dwa tysiące podpisów. - To wszystko wypadło w bardzo dobrym okresie, bo w styczniu - tłumaczy ksiądz Lićwinko. - Księża zebrali trzy tysiące podpisów podczas kolędy.

Wniosek obywateli trafił na sesję rady miejskiej. A ta przegłosowała go jednogłośnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny