Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal kultury żydowskiej Zachor ruszył już po raz trzeci w Białymstoku (wideo)

Aneta Boruch
Yale Strom, światowej sławy klezmer,  był gwiazdą dwóch edycji Zachora
Yale Strom, światowej sławy klezmer, był gwiazdą dwóch edycji Zachora Fot. Jerzy Doroszkiewicz
Będą wystawy i koncerty, a także spotkanie z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem. Kolejni Podlasianie zostaną też uhonorowani medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor potrwa od 13 do 15 czerwca. Jego głównymi bohaterami będą Gedali Rozenman, ostatni główny rabin Białegostoku i malarz Izaak Celnikier, któremu udało się przetrwać białostockie getto. Rabinowi poświęcony będzie specjalny film, a na Rynku Kościuszki można będzie oglądać wystawę fotogramów, prezentujących dorobek Izaaka Celnikiera.

Podczas trzydniowej imprezy nie zabraknie koncertów. Wystąpią m.in Siostry Rajfer z Izraela, zespół Opa Nowyj God z Sankt-Petersburga, Teatr Żydowski z Warszawy, formacja Klezmafour.

Organizatorzy festiwalu zaplanowali atrakcje dla młodszych i starszych białostoczan. Na placu przed Ratuszem dzieci będą malowały bajkowy sztetl. Z kolei dorośli mogą wybrać się na spotkanie z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem (aula Wydziału Filologicznego przy placu Uniwersyteckim). Ważnym punktem festiwalu będzie wręczenie medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zaszczytne odznaczenie odbierze Józef Krzywicki z Lipska w imieniu swoich nieżyjących już rodziców. W czasie wojny Anna i Stanisław Krzywiccy przechowali w swoim gospodarstwie trzyosobową rodzinę Trachtenbergów.

- Ta ceremonia ma szczególny wymiar symboliczny - podkreśla Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. - Pokazuje nam, jak wielcy i wspaniali potrafili być ludzie, mimo ciągłej obecności śmierci i zagrożenia w ich życiu.

Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się w Białymstoku już po raz trzeci. Organizuje go Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest bezpłatny. Organizatorzy liczą, że białostoczanie, podobnie jak w latach ubiegłych, licznie wezmą w nich udział.

- To pozwoli nam wszystkim lepiej zrozumieć miejsce, w którym żyjemy i jego bogatą historię - podkreśla Lisowska. - Bo wiele wieków współistnienia na ziemi białostockiej miejscowej ludności z wielką żydowską częścią społeczeństwa pozostawiło w dzisiejszym wizerunku i obyczajach niezatarte ślady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny