Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki: To wielki dar dla wielkiego narodu (zdjęcia)

(IAR)
Na ołtarzu celebry wypisane było hasło "Zło dobrem zwyciężaj"
Na ołtarzu celebry wypisane było hasło "Zło dobrem zwyciężaj" Fot. Marta Gawina/MoDo
Beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki to wielki dar dla wielkiego narodu - powiedział podczas mszy na Placu Piłsudskiego w Warszawie papieski legat arcybiskup Angelo Amato.

[galeria_glowna]
Homilię prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odczytał po polsku sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik.

Arcybiskup Amato podkreślił w homilii, że ksiądz Popiełuszko cierpiał za to, że był wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy, podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokorzeni. Nowy błogosławiony domagał się wolności sumienia, obywatela i kapłana. I za to był śledzony, prześladowany, aresztowany, torturowany, a ostatecznie - brutalnie związany i wrzucony do wody.

Papieski legat wspominał, że oprawcy błogosławionego z pogardą odnosili się do niego także po śmierci. Porzucili go, jak niektórzy porzucają martwe zwierzę - mówił arcybiskup Amato. Wobec tych tortur ksiądz Jerzy okazał się odważnym męczennikiem Chrystusa, a jego ofiara nie okazała się porażką. Jego oprawcy nie mogli bowiem uśmiercić prawdy.

Arcybiskup Amato wspominał także inne prześladowania księdza Popiełuszki. Na drugim roku w Seminarium Duchownym został wcielony do wojska. Nie pozwalano mu uczestniczyć w mszach i przyjmować komunii.

Zdaniem papieskiego legata, słowa z ostatniej homilii księdza Jerzego są też jego przesłaniem, które nam zostawił. Wzywał wówczas, byśmy byli wolno od lęku, zastraszenia, żądzy odwetu i przemocy. W homilii arcybiskup wspominał też ostatnie wizyty w muzeum księdza Jerzego, którym zawsze towarzyszyły łzy.

Na Placu Piłsudskiego od świtu gromadzili się ludzie. O godz. 11 było ich - według szacunków policji - około 120-stu tysięcy. Powiewają biało-czerwone flagi, oraz sztandary z symbolem "Solidarności". Związkowcy reprezentujący różne zawody: górnicy, hutnicy - w galowych mundurach przyjechali oddać hołd swojemu kapelanowi. W uroczystej mszy bierze udział około 100 biskupów i 2 tysiące księży, pod przewodnictwem wysłannika Stolicy Apostolskiej, arcybiskupa Angelo Amato, prefekta Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych. Jest też matka księdza Popiełuszki - Marianna.

Po mszy z Placu Piłsudskiego ruszyła procesja z relikwiami nowego błogosławionego do Panteonu Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny