Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczko wodne w ogrodzie

Magdalena Szymańska-Smrażewska
Aby nasze oczko wodne zawsze wyglądało pięknie i nie zarastało glonami, musimy o nie odpowiednio zadbać.
Aby nasze oczko wodne zawsze wyglądało pięknie i nie zarastało glonami, musimy o nie odpowiednio zadbać.
Ogródek wodny to najprościej mówiąc tzw. oczko wodne, czyli zbiornik wodny wbudowany w podłoże, często otoczony specjalnymi roślinami, które lubią wilgotne podłoże. Moda na takie ogródki przyszła do nas z Anglii i znajduje coraz więcej zwolenników. Typy i formy zbiorników wodnych przeznaczone na oczka wodne mają bardzo różne kształty.

Począwszy od kręgu betonowego lub przepiłowanej na pół beczki, do dużych betonowych basenów o różnych zarysach.
Miejsce pod basen na oczko powinno być starannie wybrane, ponieważ późniejsze zmiany mogą spowodować pęknięcie zbiornika lub inne uszkodzenie.
Oczko wodne najlepiej umieścić w pobliżu domu tak, aby było widoczne z tarasu, balkonu, a nawet salonu. Można je zaprojektować pośrodku lub w rogu ogrodu, albo powiązać jakimś ważnym obiektem np. altaną ogrodową.
Dobrym tłem dla basenu ozdobnego jest trawnik. Jednak należy zachować tu odpowiednią proporcję, żeby nie przypominało to zarośniętego buszu.

Wodne aranżacje

Oczko wodne może być otoczony luźno ułożonymi płytami kamiennymi lub płaskimi stopniami. Pięknie wygląda oczko wodne z kaskadą. Jej przygotowanie możemy powierzyć specjalistom lub dać się ponieść fantazji i zrobić ją samemu.
Przy brzegach zbiornika warto posadzić roślinność nadwodną. Polecamy: irysy japońskie, tawułki, pełniki, lilie wodne, strzałkę wodną, kaczeńce, funkie, niezapominajkę błotną oraz popularną pałkę wąskolistną.
Roślinność taka nie tylko wygląda bardzo efektownie, ale i pomaga zachować na dłużej czystą wodę.

Pogromca glonów

Aby nasze oczko wodne zawsze wyglądało pięknie i nie zarastało glonami, musimy o nie odpowiednio zadbać. Najlepiej nadają się do tego specjalne filtry i pompki wodne. Przepompowują one wodę, oczyszczając ją i dostarczając odpowiedniej dawki tlenu niezbędnego do życia dla mieszkańców naszego oczka.
Filtry oczyszczają wodę z glonów, gnijących części roślin, rybich odchodów, itp. Dodatkowo w specjalnych komorach filtra znajdują się bakterie, które przekształcają związki trujące w nieszkodliwe. Dodatkowo niektóre filtry mają wbudowaną lampę UV, zwaną też sterylizatorem.
Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez lampę powoduje obumieranie glonów, bakterii i wirusów. Najlepiej jest go zainstalować na zewnątrz zbiornika i ukryć wśród roślinności, tak by był jak najmniej widoczny, ale jednocześnie by łatwo go było oczyścić.
Istnieje też możliwość zainstalowania filtra na dnie zbiornika, ale to gorsze rozwiązanie. Taki filtr łatwiej się zatyka, a jego czyszczenie jest utrudnione.
Jeśli mamy filtr do wody to niezbędna jest do niego specjalna pompka wodna. Instaluje się ją na podwyższeniu, co najmniej 30 cm nad dnem. Ważne jest, żeby znajdowała się ona możliwie jak najdalej od filtra.
Można też użyć pompki do napowietrzania wody, która dostarcza organizmom żywym niezbędnego do życia tlenu. Dlatego, jeśli w naszym oczku zamieszkują rybki lub żaby, to sprawmy, żeby mogły oddychać pełną piersią.

Skalny sąsiad

Elegancką oprawą każdego ogrodu jest zadbany trawnik. Ważne, aby był odpowiednio nawadniany. Najlepsze będzie nawadnianie automatyczne. Nie tylko jest to wygodne, ale też pomaga jednakowo nawilżyć każde miejsce.
Tam, gdzie nie chcą rosnąć kwiaty i trawa, możemy posadzić byliny zadarniające. Dobrym sposobem na wyeksponowanie tych roślin jest skalniak. Taki ogródek skalny najłatwiej jest zakładać na terenie pofałdowanym, na którym rośliny posadzone między kamieniami tworzą harmonijną całość z otoczeniem.
Na skalniaku mogą rosnąć rośliny o rozmaitych wymaganiach oraz niewielkich rozmiarach. Idealne do tego są: dąbrówka, floks, gęsiówka, goździk, jastrzębiec kosmaczek oraz wiele innych odmian i gatunków roślin, które bez problemu kupimy w sklepach ogrodniczych lub dostaniemy od zaprzyjaźnionej sąsiadki.

W świetle reflektorów

Sklepy ogrodnicze dysponują szeroką gamą lamp, lampek i przeróżnych gadżetów świetlnych, sprawiających, że nocą oczko wodne i wszystko co jest w jego otoczeniu jest jeszcze piękniejsze niż za dnia.
W oczku można oświetlać taflę wody, żyjące w niej roślinki oraz zwierzęta, fontannę, rzeźby, figurki fontannowe, mostki, kaskadę. Jednak do każdego z tych elementów musimy starannie dobrać rodzaj lampy, od tego bowiem zależy efekt, jaki uzyskamy.
Sposób w jaki oświetlimy zbiornik wodny i jego otoczenie zależy od wielkości zbiornika i jego elementów. Warto zastanowić się, co jest godne podkreślenia, a lampy dobrać w taki sposób, aby uzyskany efekt świetlny był widoczny dla obserwatorów stojących na brzegu.
Duże oczka i stawy lepiej oświetlać z zewnątrz, czyli lampami umieszczonymi na brzegu, małe oczka możemy oświetlić zarówno lampami umieszczonymi wewnątrz, jak i na zewnątrz oczka. Możemy też nałożyć na lampę różnokolorowe filtry. Dzięki kolorowym efektom świetlnym nasza wodna aranżacja nabierze dodatkowej tajemniczości i niezwykłego uroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny