Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siła spokoju i opanowania

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
Pewny siebie, zdecydowany i odważny, ale jednocześnie inteligentny, łagodny, delikatny i kochający ludzi. To najważniejsze cechy tego niezwykłego i wciąż mało popularnego psa.
Pewny siebie, zdecydowany i odważny, ale jednocześnie inteligentny, łagodny, delikatny i kochający ludzi. To najważniejsze cechy tego niezwykłego i wciąż mało popularnego psa.
To bardzo rodzinny, łagodny i miły pies. Charakterem przypomina owczarka niemieckiego, ma jednak łagodniejszy temperament. Dobrze sprawdza się jako pies pracujący.

Rasa z historią

Owczarki szwajcarskie chętnie i szybko się uczą. Można je szkolić w kierunku posłuszeństwa, tropienia i agility. Sprawdzają się też w dogoterapii i jako
Owczarki szwajcarskie chętnie i szybko się uczą. Można je szkolić w kierunku posłuszeństwa, tropienia i agility. Sprawdzają się też w dogoterapii i jako przewodnicy osób niewidomych.

Owczarki szwajcarskie chętnie i szybko się uczą. Można je szkolić w kierunku posłuszeństwa, tropienia i agility. Sprawdzają się też w dogoterapii i jako przewodnicy osób niewidomych.

Rasa z historią

Przez wiele lat białe owczarki brano za albinosy i odrzucano z hodowli. Doprowadziło to do prawie całkowitego wyginięcia białych owczarków w Europie w połowie lat 30. XX wieku. Na szczęście podjęto jednak hodowlę owczarka w Kanadzie i USA. W latach 70. XX wieku sprowadzono je do Szwajcarii i rozprzestrzeniono po całej Europie. 1 stycznia 2003 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała rasę pod nazwą Biały Owczarek Szwajcarski.

Owczarek szwajcarski bardzo ceni sobie towarzystwo człowieka. Jest niezwykle oddany swojej rodzinie, nie lubi samotności.

- Jest to pies, który przez długie lata pełnił funkcję wyłącznie psa domowego, rodzinnego - mówi Celina Jakimowicz, właścicielka domowej hodowli psów Domi Pearl z Białegostoku. - Źle znosi odizolowanie od ludzi, w związku z czym nie nadaje się do trzymania w kojcu.

Nie znaczy to, że nie może mieszkać na podwórku. Ważne jednak, żeby miał tam zapewnioną swobodę i częsty kontakt z właścicielem. Dobrze czuje się też w mieszkaniu, może przebywać sam przez długie godziny, nie wyrządzając przy tym żadnych szkód.

- Owczarek szwajcarski może cały dzień wylegiwać się na kanapie - mówi pani Celina. - Powinniśmy jednak zapewnić mu przynajmniej jeden, dwugodzinny spacer, podczas którego będzie mógł się swobodnie wybiegać.

Psy tej rasy są bardzo czujne, nieufne wobec obcych osób. Są spokojniejsze od owczarka niemieckiego, łatwe w prowadzeniu, wykazują dużą chęć współpracy z człowiekiem.

- Bardzo chętnie i szybko się uczą, wymagają łagodnego, ale konsekwentnego traktowania - mówi Celina Jakimowicz. - Są bardzo inteligentne, mogą być szkolone nawet przez mało doświadczonych przewodników.

Biały owczarek szwajcarski jest bardzo cierpliwy w stosunku do dzieci. Chętnie się bawi, lubi aportować, szukać schowanych przedmiotów. Jeżeli dziecko za bardzo mu się naprzykrza, nie warczy, tylko się przed nim chowa.

- To bardzo łagodny pies, który absolutnie nie jest agresywny - zapewnia właścicielka trzech dorosłych owczarków szwajcarskich. - Jest przy tym odważny, pewny siebie i zdecydowany.

Decydując się na kupno szczenięcia tej rasy, musimy pamiętać o tym, że charakter, tak samo jak wygląd, dziedziczony jest w genach. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o jego rodzicach.

- Jest to rasa bardzo niewyrównana - tłumaczy pani Celina. - Niektóre psy mają słabą psychikę, są lękliwe i tchórzliwe. Niestety, są one rozmnażane, a szczenięta dziedziczą po rodzicach skłonności do takich zachowań.

Pies, który boi się ludzi, może być agresywny, dlatego przed kupnem szczeniaka warto odwiedzić hodowcę, zobaczyć jak zachowują się rodzice pieska, czy dadzą się pogłaskać i nie uciekają przed ludźmi.

W wychowaniu psa tej rasy bardzo ważna jest jego socjalizacja, przyzwyczajanie do kontaktu z obcymi osobami, dziećmi, do hałasu. Należy też pamiętać, że owczarki szwajcarskie mają delikatny charakter, nie można być wobec nich agresywnym i brutalnym. Wystarczy powiedzieć psu stanowcze nie, żeby wiedział, że czegoś nie należy robić i konsekwentnie się tego trzymać.

- Są to obrażalskie psy, które nie lubią być traktowane niesprawiedliwie - mówi Celina Jakimowicz.
Dieta owczarka szwajcarskiego powinna być przede wszystkim zbilansowana. Mają one bardzo odporny układ pokarmowy, możemy więc karmić je dobrej jakości suchą karmą, ale i samodzielnie przygotowanymi posiłkami składającymi się z warzyw, mięsa, ryżu lub makaronu.
Pielęgnacja polega przede wszystkim na systematycznym czesaniu. Nie powinniśmy się obawiać, że biały pies szybko się brudzi.

Białe owczarki mają silną i proporcjonalną budowę. Według wzorca psy mają wysokość od 60 do 66 cm w kłębie i wagę ok. 30-40 kg. Suki są mniejsze - ich wzrost to 55-61 cm i waga 25-35 kg. Są to psy zdrowe, jednak tak jak w przypadku owczarków niemieckich może występować u nich dysplazja biodrowa. Zdarza się również, że u przedstawicieli tej rasy występuje dziedziczna nadwrażliwość na niektóre leki, która może spowodować przedwczesną śmierć. Zwykle jednak psy tej rasy żyją 10-12 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny