Z dworca PKP znikną kasy. Bilety kupimy jedynie u kierownika pociągu.

Dodano: 24 marca 2010, 7:15 Autor:

1 kwietnia kasa biletowa na dworcu PKP przejdzie do historii. Podróżni będą zmuszeni kupować bilety u kierownika pociągu, a kasjerki stracą pracę.

Nie są młode, a w Hajnówce nie ma wielu ofert zatrudnienia.

O zamknięciu kas pisaliśmy już w grudniu, teraz stało się to faktem. Za tydzień nie kupimy już biletu w dworcowej kasie, a kobiety tam zatrudnione zostaną bez pracy.

I choć Przewozy Regionalne zapewniają, że wszystkie odchodzące kobiety otrzymają odprawę i dodatkowe odszkodowania, same zainteresowane są niezadowolone.

- Złożyłyśmy wymówienia, bo nie miałyśmy wyjścia. Mogłyśmy je złożyć i dostać pieniądze albo nie dostać nic - mówią anonimowo. - Nie wiemy, co nas czeka. Kto nas teraz przyjmie do pracy?


Kasa była nierentowna

- Prowadzenie kasy w Hajnówce nie jest rentowne. Koszty utrzymania punktu kasowego są zbyt wysokie w stosunku do wpływów uzyskiwanych ze sprzedaży biletów - wyjaśnia Renata Gerasimiuk z Podlaskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

Po takiej wypowiedzi trudno więc uznać propozycję wzięcia kas w agencję za opłacalne przedsięwzięcie. Tym bardziej, że agent otrzymywałby tylko jakiś procent zysku.

Dostępny w internecie wzór umowy agencyjnej mówi (paragraf 3 pkt. 15), że agent prowadzący kasę ma utrzymywać porządek w poczekalni plus ponosić koszty dzierżawy lokalu, kasy fiskalnej, opłat za telefon, wszelkich innych materiałów i opłacać składki ZUS. Już tylko z tej listy widać, że w małej Hajnówce na sprzedaży biletów kolejowych agent nie zarobi.

- Dwukrotnie ogłaszaliśmy przetarg na sprzedaż biletów na stacji w Hajnówce. Niestety, nikt do tego przetargu nie przystąpił. Po prostu, nie było żadnej oferty - dodaje Renata Gerasimiuk.


Monitorujemy odejścia

W Podlaskim Zakładzie Przewozów Regionalnych trwają zmiany.

- Pracownicy, którzy odchodzą mogą liczyć na wsparcie - wyjaśnia Renata Gerasimiuk. - Otrzymają zachętę finansową w wysokości 15 tysięcy złotych, odprawę oraz odszkodowanie za utracony okres wypowiedzenia, nie więcej niż za trzy miesiące.

Wyjaśnić trzeba, że kasjerki rozwiązujące umowę za porozumieniem stron i bez okresu wypowiedzenia, nie mają od razu prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Muszą czekać trzy miesiące, bo tyle trwałby okres do rozwiązania ich umowy. Dopiero wtedy kasjerki będą dostawały zasiłek, ale krócej o trzy miesiące.
Jak poinformowano nas w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce, wszystko zależy od zapisów w świadectwie pracy.


Podróżni też ucierpią

W miejscach, gdzie nie ma kas biletowych, kupimy bilet u konduktora bez dodatkowych opłat. W innym wypadku do ceny biletu doliczyć musimy sześć złotych za jego wypisanie.

Bez problemu więc dojedziemy do Czeremchy, ale tak łatwo już nie będzie, gdy postanowimy dostać się do Warszawy. Po pierwsze, w Hajnówce w szynobusie kupimy bilet jedynie do Czeremchy lub Siedlec (zależnie od relacji pociągu).

Jeśli jednak w miejscu przesiadki mamy cztery minuty do odjazdu pociągu, to nie zdążymy kupić tam biletu. I czeka nas kolejny zakup u konduktora.
Pomijając konieczność dodatkowych opłat u konduktora, trzeba pamiętać, że bilety na kolejne odcinki trasy będą nas kosztowały więcej, niż jeden bilet na pociąg bezpośrednio do Warszawy.

Czytaj więcej o:
  • bilety
  • hajnówka
  • kasy
  • kolej
  • pkp
  • pociągi
  • praca
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Kto Twoim zdaniem powinien zostać Hajnowianinem Roku 2009?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1317.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.