MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szafran

Redakcja
Szafran jest projektem dla dalekowzrocznych tradycjonalistów unikających przesady i ceniących racjonalne rozwiązania użytkowe. Łączy w sobie elegancję rezydencji z rozsądną powierzchnią użytkową i energooszczędnymi technologiami.

[galeria_glowna]
Szafran jest domem o klasycznych proporcjach i zwartej bryle. Jej istotny element stanowi wysoki czterospadowy dach nad główną częścią domu.

Symetrycznie umieszczone wejście główne zadaszone jest trójkątnym tympanonem wspartym na kolumnach. Osiowy układ pomieszczeń na linii głównego wejścia zakłada salon z wykuszem łukowo wysuniętym przed lico elewacji ogrodowej, który podtrzymuje taras w kondygnacji poddasza. Mimo tylu elementów charakterem nawiązujących do tradycyjnego polskiego dworku, całość elewacji zachowuje współczesny wygląd.

Dom mieści przestronny, trzydziestopięciometrowy salon, kuchnię z jadalnią, wygodną garderobę, odrębną kotłownię, garaż i dodatkową łazienkę na parterze, a na poddaszu trzy sypialnie z dużą łazienką. Jednocześnie powierzchnia użytkowa projektu Szafran wynosi tylko 120m2. Niezbędny program użytkowy został przez projektanta ujęty w rozsądne metraże.

Żadne z pomieszczeń nie sprawia wrażenia małego, a powierzchnia całości zażegna wątpliwości racjonalnych inwestorów, którzy nie chcą ogrzewać zbędnych metrów kwadratowych. W przypadku projektu Szafran rozsądny nie znaczy nudny. Najciekawsze elementy przyciągające uwagę skupione zostały w salonie. Łukowy wykusz z dużym przeszkleniem otwiera pokój dzienny na taras i ogród. Nad salonem zaprojektowana została antresola, którą w trzech biegach otaczają schody. Schody prowadzące na poddasze umieszczone w rekreacyjnej części domu, pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale dodatkowo wprowadzają rzeźbiarski akcent we wnętrzu.

Ważne dla współczesnych inwestorów jest to, że projekt Szafran został wyposażony w komplet energooszczędnych rozwiązań technologicznych. Instalacje dodatkowe, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy panele słoneczne dają możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zdwojona ilość izolacji termicznych każdej z przegród zewnętrznych to gwarancja, iż nakłady finansowe, większe niż w przypadku realizacji standardowego projektu, zwrócą się z nawiązką w trakcie użytkowania domu.

Parametry domu
pow. użytkowa parteru: 72,00 m2
pow. użytkowa poddasza: 48,60 m2
pow. użytkowa domu: 120,60 m2
pow. użytkowa garażu: 17,40 m2
pow. dachu: 230,00 m2
pow. zabudowy: 128,50 m2
kubatura: 570,00 m3
wysokość w kalenicy: 8,62 m
gabaryty działki: 22,15 × 20,27 m

Autorzy projektu:_Tomasz Sobieszuk i arch. Piotr Rynkiewicz
MTM STYL Sp. z o.o.; Białystok, ul. Podleśna 14; www.domywstylu.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny