Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólne życie narodów, ras i środowisk. Warsztaty w Sokólskim Ośrodku Kultury. (zdjęcia)

Martyna Tochwin [email protected] tel. 85 711 22 87
Wspólne życie różnych narodów, ras i środowisk - tego dotyczą warsztaty organizowane w Sokólskim Ośrodku Kultury.
Wspólne życie różnych narodów, ras i środowisk - tego dotyczą warsztaty organizowane w Sokólskim Ośrodku Kultury. Fot. Martyna Tochwin
Nade wszystko człowiek. Pod takim hasłem Sokólski Ośrodek Kultury realizuje projekt "Żyjemy razem". W jego centrum stoi człowiek. Nieważne, katolik, Żyd czy Tatar, biedny czy bogaty, zdrowy czy chory.

[galeria_glowna]
Wspólne życie różnych narodów, ras i środowisk - tego dotyczą warsztaty organizowane w Sokólskim Ośrodku Kultury.

Chodzi o projekt "Żyjemy razem" realizowany z funduszy Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Sokólskie działania mają hasło "Nade wszystko człowiek" i obejmują spotkania integracyjne z młodzieżą niepełnosprawną, pokazy filmowe i teatralne, wystawy.

W piątek takie spotkanie miało hasło "Wehikuł czasu. Historia, pamięć, wyobraźnia". Były to warsztaty historyczno - plastyczne, które prowadzili wykładowcy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. W całości poświęcili je kulturze i tradycji żydowskiej.

- Żydzi to społeczność, której już nie ma wśród nas albo są jedynie nieliczni. Jednak wszyscy możemy spotkać ślady jakie pozostawili. Tak, jak np. macewy, czyli nagrobki na cmentarzach żydowskich. Ale fragmenty macew można też znaleźć w starych murach czy fundamentach. Po wojnie, gdy Żydzi zniknęli z naszych miast, często dewastowano miejsca z nimi związane. Macew używano jako zwykłego budulca - mówi Katarzyna Niziołek z Uniwersytetu w Białymstoku.

Uczestnicy warsztatów nie tylko słuchali wykładów o Żydach. Na podstawie tych opowieści i fragmentu filmu "Skrzypek na dachu" mieli przenieść na papier swoje wyobrażenia o życiu żydowskich rodzin sprzed stu lat.

- Spróbujmy wyobrazić sobie camerę obscura, która przenosi nas w czasie stu, dwustu lat do tyłu. To nam pozwoli zajrzeć w przeszłość - tłumaczył Radosław Poczykowski z UwB.
Najbliższe spotkanie w ramach projektu już w najbliższy piątek. W kinie Sokół zostanie wyświetlony film "Ballada kresowa".

Ostatecznym efektem warsztatów będą prace obrazujące problemy współistnienia różnych ludzi wokół nas. Jak zapowiadają organizatorzy najlepsze z nich stworzą dużo formatową, plenerową wystawę. W Sokółce będzie ją można oglądać w połowie sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny