Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" - kultura żydowska rozsławia Białystok

Aneta Boruch
Festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" wpisał się już w kulturalny krajobraz Białegostoku. W ubiegłym roku zagrał wirtuoz skrzypiec - Yale Strom.
Festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" wpisał się już w kulturalny krajobraz Białegostoku. W ubiegłym roku zagrał wirtuoz skrzypiec - Yale Strom. Fot. Jerzy Doroszkiewicz
Wybitny przedwojenny rabin i malarz, który przeżył białostockie getto. Tym dwóm postaciom poświęcony będzie tegoroczny "Zachor - kolor i dźwięk". Nie zabraknie koncertów, pokazów kuchni żydowskiej a także niespodzianek dla najmłodszych.

Gedali Rozenman - ostatni główny rabin Białegostoku. Sympatyk państwa polskiego, pod koniec modlitw w dniach świąt narodowych, intonował hymn Polski. Urządzał dysputy z duchownymi innych wyznań. Po wejściu Niemców zakładał judenrat, organizujący życie w getcie, pomagał w zakładaniu w nim różnych fabryk i warsztatów. Zginął w 1943 roku.

Nasz festiwal stał się już znany nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju - mówi Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael. - To doskonała wizytówka miasta, promująca go na zewnątrz. Tegoroczny będzie poświęcony dwóm wybitnym postaciom z Białegostoku.

Trzy dni z kulturą żydowską

Festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" wpisał się już w kulturalny krajobraz Białegostoku. Bohaterem pierwszego był malarz Izrael Beker. W ubiegłym roku była to pisarka Sara Nomberg-Przytyk. Tegoroczna edycja festiwalu (13-15 czerwca) poświęcona zostanie pamięci sławnego rabina białostockiego Gedali Rozenmana. Towarzyszyć jej będzie wystawa fotogramów malarza Izaaka Celnikiera. Udostępni je Muzeum Podlaskie.

- Spędziłyśmy z nim trzy dni, słuchając jego opowieści o getcie - mówi Jolanta Szczygieł-Rogowska, która w ubiegłym roku wraz z Joanną Tomalską z Muzeum Podlaskiego odwiedziły Celnikiera. - Jego pracownia zawieszona jest obrazami, ukazującymi dramatyczne sceny. Z tego wyjazdu powstanie niedługo film.

Honorowym gościem tegorocznej imprezy będzie naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Tradycyjnie podczas festiwalu nie zabraknie muzyki żydowskiej. Już wiadomo, że wystąpi koncertujący na całym świecie zespół Opa Nowyj God z Petersburga, a także Klezmafour czy Kabaret Teatru Żydowskiego.

- Prowadzimy też rozmowy z innymi zespołami - mówi Lucy Lisowska. - Bardzo zależy nam na tym, by promować również dziecięco-młodzieżową kapelę klezmerską Young Folk Crew pod dyrekcją Lecha Mazurka.

Izaak Celnikier - urodzony w Warszawie, wychowanek domu dziecka Janusza Korczaka. W latach 1941-43 przebywał w getcie białostockim, gdzie zginęła znaczna część jego rodziny. Następnie więziono go w obozach: Stutthof, Auschwitz, Sachsenhausen i Flossenburg. Po wojnie w swoim malarstwie poruszał temat martyrologii Żydów. Obecnie mieszka we Francji.

Kuchnia bez tajemnic

Program festiwalu nie jest jeszcze domknięty. Cały czas trwają rozmowy z różnymi zespołami i gośćmi, którzy będą mogli wzbogacić to święto kultury żydowskiej w Białymstoku. Niektórych szczegółów organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzać. Zapowiadają tylko, że w ramach festiwalu zorganizują także atrakcje dla dzieci.

Z kolei Hanna Kosowska i Etel Szyc z Teatru Żydowskiego będą pokazywać i uczyć na żywo białostoczan widzów, jak przyrządzić żydowskie potrawy. A później każdy będzie ich mógł spróbować w czasie degustacji.

Festiwal organizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny