Mieszkanie od ręki, ale do remontu. ZMK ma do oddania dziesięć takich lokali.

Dodano: 17 lutego 2010, 9:15

Są zniszczone, ale lokator może je dostać bez względu na miejsce w kolejce. Warunek: wyremontuje mieszkanie na własny koszt.

Jestem tym zainteresowana, liczę na takie mieszkanie, bo już dziesięć lat czekam w kolejce - mówi Lilia Trykozko, białostoczanka, która chce dostać mieszkanie od gminy. - Ale najpierw chciałabym ten lokal zobaczyć, żeby wiedzieć, w jakim jest stanie. Muszę policzyć, ile mnie taki remont może kosztować, bo z pieniędzmi krucho. A tu wszystko od nich zależy.

Dwa tygodnie na decyzję

Zarząd Mienia Komunalnego ma interesującą ofertę dla czekających na lokal od gminy. Chodzi o 10 mieszkań, zniszczonych, czasem wręcz zdewastowanych, odzyskanych po eksmisjach. Mieszczą się zarówno w centrum miasta, jak i nieco dalej: przy ulicy Klepackiej, Lipowej, Malmeda, Nowym Świecie, Orzeszkowej, Skłodowskiej, Świętojańskiej.

Urzędnicy chcą oddać je lokatorom poza normalną kolejką oczekujących. Pod jednym warunkiem: najemca będzie musiał sam je wyremontować.
A to będzie kosztować, bo niejednokrotnie w takim lokalu naprawy wymaga wszystko: podłogi, instalacje, okna.

- Te mieszkania mają różny standard, położone są w różnych miejscach i wymagają sporych nakładów, bo mieszkali tam ludzie, którzy zupełnie ich nie szanowali - nie ukrywa Andrzej Ostrowski, szef Zarządu Mienia Komunalnego.
Informacja o tym w najbliższych dniach pojawi się na tablicy w siedzibie ZMK przy ulicy Bema i biurze obsługi mieszkańców, mieszczącym się przy ulicy Skłodowskiej.

Lokatorzy chętni na taką transakcję będą musieli szybko podejmować decyzję - mają dwa tygodnie na złożenie wniosku od momentu wywieszenia ogłoszenia. Potem ich dokumenty i sytuację rozpatrzy społeczna komisja mieszkaniowa.

Korzyść dla dwu stron

Co istotne: ci, którzy zdecydują się na przejęcie takiego zdewastowanego lokum i zainwestują w nie, nie płacą miastu kaucji zabezpieczającej. A ta w normalnych warunkach wynosi dwunastokrotność czynszu.

To nie pierwsze takie posunięcie miasta. W ubiegłym roku w ten sposób rozdysponowano sześć mieszkań. Chętnych nie brakowało - w kolejce po nie ustawiło się 36 rodzin.

I dla jednej, i dla drugiej strony to dobry interes. Miasto nie ukrywa, że w ten sposób zaoszczędzi.

- Pieniądze, które poszłyby na te remonty, przeznaczymy na coś innego - mówi Andrzej Ostrowski. - A jeżeli chętni się nie znajdą, wtedy będziemy odnawiać je sami.

Czytaj więcej o:
  • białystok
  • lokal
  • mieszkanie
  • mieszkańcy
  • remont
  • zmk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.