Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści opowiedzieli historię Sybiraków. Nie tylko tę z podręczników. (wideo)

(jus)
Uczniowie augustowskiego gimnazjum wystąpili w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej podczas spotkania upamiętniającego 70. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR
Uczniowie augustowskiego gimnazjum wystąpili w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej podczas spotkania upamiętniającego 70. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR Fot. Wojciech Oksztol
Uczniowie pamiętają o Sybirakach. Specjalnie dla nich wystąpili w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Przygotowaliśmy przedstawienie, bo chcieliśmy wyrazić nasz szacunek dla wszystkich deportowanych i pokazać, że pamiętamy o tym, co przeżyli - mówi Daniel, uczeń Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie.

- Niektórzy z nas mają Sybiraków w rodzinie, więc ta tematyka nie jest nam obca - dodaje Magda. - A dzięki specjalnym zajęciom w szkole możemy dowiedzieć się więcej na ten temat.

- Nasza szkoła nosi imię Sybiraków, a to zobowiązuje - podkreśla Justyna.

9 lutego w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się spotkanie upamiętniające 70. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR. Jednym z punktów programu był występ augustowskich gimnazjalistów.

- W naszej szkole spotkania z Sybirakami to już tradycja. Uczniowie płaczą, słuchając opowieści o tym, czym jest głód, o życiu w nędzy. - mówi Ewa Chodacz, nauczycielka języka polskiego z gimnazjum nr 2. - Być może dlatego tak chętnie zaangażowali się w przygotowanie przedstawienia "Naszym babciom, naszym dziadkom na zesłaniu".

Występy dotyczące historii Sybiraków przygotowują co roku. Wykorzystują w nich wiedzę. Nie tylko tę z podręczników, ale również tę zdobytą w czasie rozmów z ofiarami deportacji, dotyczącą szczegółów życia na Wschodzie czy uczuć towarzyszących latom spędzonym z dala od ojczyzny. Uczniowie są dumni z tego, że dzięki nim przetrwa pamięć o tamtych wydarzeniach.

Dla Magdy, Daniela, Justyny oraz pozostałych młodych aktorów, członków gimnazjalnych kół: teatralnego i muzycznego, historia Sybiraków to nie tylko suche fakty, to często dramatyczne historie prawdziwych ludzi. Historie, o których nie mogą i nie chcą zapomnieć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny