Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł Centrum Esperanto: Ocalić Bojary od zapomnienia (wideo)

Fot. Anatol Chomicz
W ramach Projektu Bojary wszystkie zdjęcia, które białostoczanie przyniosą organizatorom, zostaną pokazane na stronie internetowej.
W ramach Projektu Bojary wszystkie zdjęcia, które białostoczanie przyniosą organizatorom, zostaną pokazane na stronie internetowej. Fot. Anatol Chomicz
Przynieście zdjęcia i opowiedzcie ciekawe historie. To apel twórców Projektu Bojary. Chcą na specjalnej wystawie pokazać najstarszą dzielnicę Białegostoku. I proszą mieszkańców o pomoc.

Chciałbym aby, zwłaszcza młodzi białostoczanie, zobaczyli jak kiedyś wyglądała ta niezwykła i tajemnicza dzielnica naszego miasta
- Andrzej Trzciński,mieszkaniec Bojar

Nasz pomysł ma przywołać obrazy, które są w pamięci białostoczan - mówi Agnieszka Mieńko z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. - Poszukujemy zdjęć prezentujących starą zabudowę osiedla Bojary. Mogą to być fotografie robione przy okazji spotkań rodzinnych czy towarzyskich.

Jako pierwszy, zdjęcia do Centrum Zamenhofa przyniósł wczoraj Andrzej Trzciński, mieszkaniec Bojar. Fotografie pochodzą z jego prywatnej kolekcji oraz ze zbiorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

- Miejsca które widać na tych fotografiach, dziś już nie istnieją. Szkoda, bo te stare budownictwo było naprawdę interesujące - mówi Andrzej Trzciński. I pokazuje fotografię starego domu, w którym mieszkał kiedyś znany aktor Piotr Damulewicz.

Jest też fotografia nieistniejącego sklepu spożywczego. W sumie jego zbiór - to około stu zdjęć kolorowych i czarno-białych.

W ramach Projektu Bojary wszystkie zdjęcia, które białostoczanie przyniosą organizatorom, zostaną pokazane na stronie internetowej. Na przełomie listopada i grudnia w Centrum Zamenhofa zaprezentowana zostanie także wystawa najciekawszych.

Pomysł Centrum Zamenhofa podoba się naszym historykom.

Projekt Bojary

Projekt Bojary

Archiwalne fotografie, z krótkimi opisami (nazwa ulicy, przybliżona data zrobienia zdjęcia, osoby na nim widoczne) można przesłać na adres: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, 15-062 Białystok lub dostarczyć osobiście w godz. 10-17. Można je także wysłać w wersji elektronicznej na adres: [email protected]
Organizatorzy zapewniają, że oryginał zdjęcia po zeskanowaniu wróci do właściciela.

- Projekt Bojary może doskonale zobrazować skalę zniszczenia tego najstarszego białostockiego osiedla. Dziś nie znajdziemy tam nawet tych miejsc, które zostały sfotografowane w okresie powojennym - mówi historyk Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny