Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwujęzyczne nazwy budzą wątpliwości. Zdaniem ich przeciwników są niepoprawne.

Janusz Bakunowicz
Nazwa Spiczki w tradycyjnym brzmieniu jest nazwą poprawną, jednak Orla jest już kalką z języka polskiego. Tak uważa przewodniczący Jerzy Misiejuk
Nazwa Spiczki w tradycyjnym brzmieniu jest nazwą poprawną, jednak Orla jest już kalką z języka polskiego. Tak uważa przewodniczący Jerzy Misiejuk Fot. Janusz Bakunowicz
Miejscowe nazwy zaproponowane przez radnych gminy Orla budzą sprzeciw organizacji, które w statucie mają zapisy dotyczące dbałości o zachowanie i rozwój kultury materialnej i duchowej południowo-wschodniej Białostocczyzny.

Użycie formuł "język białoruskiej mniejszości narodowej" i "język białoruski" budzi wątpliwość: czy Rada Gminy Orla postanowiła wprowadzić nazwy w języku białoruskiej mniejszości narodowej mieszkającej w gminie, czy w ogólnonarodowym literackim języku białoruskim? rzecz jest istotna, bo to dwa różne języki.

Język białoruskiej mniejszości w gminie Orla określany przez mieszkańców jako białoruski, według kryteriów językoznawczych jest gwarą ukraińską. Potwierdza to szeroka literatura naukowa przedmiotu - czytamy w piśmie Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach, które podpisał jego przewodniczący Jerzy Misiejuk.

Towarzystwo podało też propozycje nazw, które uważa za prawidłowe. Różnią się one od propozycji radnych. Jerzy Misiejuk powołuje się m.in. na regulacje Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych (z 5 listopada 1992 roku).

Niezgodne z nazwami tradycyjnymi

- Proponowane przez Radę Gminy Orla brzmienie nazw dodatkowych w języku białoruskiej mniejszości narodowej w większości przypadków jest niezgodne z nazwami tradycyjnymi, a ponadto także w większości przypadków jest bezpodstawne z lingwistycznego punktu widzenia. Spośród wymienionych w wykazie 26 nazw, tradycyjnych i poprawnych jest tylko 8 - mówi Jerzy Misiejuk.

Te warunki spełniają jedynie nazwy takie jak: Antonowo, Krugłe, Krywiatycze, Reduty, Spiczki, Topczykały, Szczyty Dzięciołowo, Szczyty Nowodwory.

- Pozostałe, to albo białoruskie nazwy literackie, które nigdy w tej gminie nie były używane lub kalki nazwy polskiej albo nazwy, których kryterium zapisu jest niejasne - dodaje Jerzy Misiejuk. - Proponowane nazwy są też niezgodne z ich tradycyjnym i poprawnym brzmieniem potwierdzonym w literaturze, a propozycja nazwy dodatkowej zamieszczona w załączniku fałszuje stan faktyczny, aż w 18 przypadkach na 26 proponowanych nazw. Dlatego uchwała o dodatkowych nazwach miejscowości w języku białoruskiej mniejszości musi być ponownie rozpatrzona - proponuje Misiejuk.

Pismo wysłano do Macieja Tefelskiego, pełnomocnika wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Choć stało się to w połowie listopada odpowiedzi nie ma.

To gwary ukraińskie

W podobnym duchu pismo wystosował Związek Ukraińców Podlasia. Andrzej Artemiuk, przewodniczący związku twierdzi, iż język, jakim posługuje się ludność zamieszkująca teren gminy Orla to gwary języka ukraińskiego.

- Świadczy o tym fakt występowania wielu cech systemowych języka ukraińskiego w gwarach używanych przez ludność zamieszkującą nie tylko gminę Orla, ale także inne gminy południowo-wschodniej części województwa podlaskiego - podkreśla Andrzej Artemiuk. - Chciałbym wyrazić sprzeciw wobec zniekształcenia niektórych nazw miejscowości proponowanych we wspomnianej uchwale. Postulujemy również o ponowne rozpatrzenie propozycji dodatkowych nazw z uwzględnieniem ich tradycyjnego brzmienia.

Sesji nie będzie

- Nie ma takiej możliwości, by radni jeszcze raz dyskutowali na ten temat - zapowiada Aleksander Klin, przewodniczący Rady Gminy w Orli. - Nazwy opracowała komisja, w której skład wchodzili fachowcy i do niej należy kierować ewentualne zastrzeżenia.

Poza tym prawdopodobnie propozycje dodatkowych nazw będzie zatwierdzać specjalna komisja działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i to ona podejmie ostateczną decyzję. - Może to do niej należałoby kierować takie uwagi - sugeruje przewodniczący Klin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny