Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Rak piersi. Objawy i leczenie.

Dodano: 14 grudnia 2009, 11:45 Autor:

Rak piersi (inaczej rak sutka, rak gruczołu sutkowego) rozwija się w gruczołach mlekowych piersi lub w przewodach doprowadzających mleko do brodawek.

O wczesnej fazie raka mówimy, gdy nowotwór ograniczony jest do tkanki tłuszczowej piersi. Następnie może on naciekać na sąsiadujące tkanki ściany klatki piersiowej (w tej fazie nazywa się rakiem miejscowo zaawansowanym) oraz na inne części ciała (określany jest wtedy, jako rak piersi z przerzutami).

Częstość zachorowania

- Rak piersi jest główną przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych u kobiet poniżej 55 roku życia, a rozpoznawany jest u ponad 1 000 000 kobiet rocznie na całym świecie.
- Każdego roku na całym świecie ponad 400 000 kobiet umiera z powodu tej choroby.

Czynniki ryzyka

Prawdopodobne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi obejmują:
- Wcześniejsze zachorowania na raka piersi w rodzinie
- Średni wiek
- Łagodne schorzenia piersi przebyte w przeszłości
- Długi czas ekspozycji na czynniki hormonalne, na przykład długi łączny czas miesiączkowania w ciągu życia lub stosowanie hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w wieku pomenopauzalnym
- Późna pierwsza ciąża
- Przebyty rak piersi
- Czynniki związane ze stylem życia, łącznie z ekspozycją na promieniowanie jonizujące, spożywaniem dużych ilości alkoholu oraz dietą wysokotłuszczową.

Objawy

Wczesne stadium raka często przebiega bez objawów. Jednak można wyróżnić najczęściej występujące objawy raka piersi:
- Zgrubienie w piersi lub dole pachowym – zwykle jest ono bezbolesne i występuje jednostronnie
- Zmiana wielkości lub kształtu piersi
- Zmiany na skórze, takie jak wciągnięcie, pomarszczenie, czy zaczerwienienie
- Zmiany w obrębie brodawki, jak na przykład pojawienie się nietypowej wydzieliny lub rumień okolicy okołobrodawkowej.

Postępowanie w przypadku raka piersi

Klasyczne metody leczenia raka piersi obejmują chirurgię, radioterapię, chemioterapię oraz terapię hormonalną i biologiczną.
Metody te mogą zostać zastosowane pojedynczo lub łącznie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

- Zabieg chirurgiczny (mastektomia lub wycięcie samego guza): Jest leczeniem z wyboru u pacjentek, u których rak piersi nie rozprzestrzenił się na inne tkanki organizmu (np. ścianę klatki piersiowej lub płuca). Może być stosowany w połączeniu z radio- lub chemioterapią.

- Radioterapia: Leczenie promieniowaniem jonizującym, stosuje się często, jako uzupełnienie leczenia chirurgicznego i chemioterapii, w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu raka. Taki rodzaj leczenia nazywa się terapią adiuwantową. Jest to leczenie miejscowe, ograniczone do danego obszaru ciała.

- Chemioterapia: Tę metodę można zastosować po leczeniu chirurgicznym, aby zredukować ryzyko nawrotu raka (terapia adiuwantowa) lub też w przypadku rozsiewu nowotworu, w celu zmniejszenia objawów choroby, poprawy jakości życia i wydłużenia czasu przeżycia pacjenta. Chemioterapia może być także stosowana przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia guza do rozmiarów umożliwiających wykonanie operacji. Leki chemiczne można podawać dożylnie (bezpośrednio do krwi) lub doustnie. Mogą być podawane pojedynczo, chociaż współcześnie coraz częściej podaje się ich kombinację w celu zwiększenia skuteczności leczenia.

- Terapia hormonalna: W leczeniu pacjentek chorych na raka piersi, posiadającego na swojej powierzchni receptory hormonalne, takie jak: estrogenowe czy progesteronowe, często stosuje się leki hamujące lub blokujące czynność tych hormonów.

- Leczenie biologiczne: Jest to metoda leczenia, wykorzystująca własny układ immunologiczny organizmu do wybiórczego hamowania aktywności określonych cząsteczek i spowolnienia wzrostu komórek nowotworowych.

Czytaj więcej o:
  • leczenie
  • nowotwór
  • rak piersi
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Jak wzmocnić się na zimę

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.