Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak wątroby - potrzebna skuteczna diagnoza i leczenie

(kami)
Rozwój choroby nowotworowej od momentu jej rozpoznania jest zazwyczaj szybki. Ocena ogólnego stanu chorego, jak i zaawansowania samej zmiany, decyduje o dalszym postępowaniu.
Rozwój choroby nowotworowej od momentu jej rozpoznania jest zazwyczaj szybki. Ocena ogólnego stanu chorego, jak i zaawansowania samej zmiany, decyduje o dalszym postępowaniu. fot. Archiwum
W ciągu ostatnich dekad wskaźniki zachorowalności i umieralności na raka wątroby zwiększają się. Przyczynia się do tego niska wykrywalność - zdecydowana większość pacjentów trafia do lekarza w momencie, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium.

Zdaniem lekarzy konieczna jest ocena skali problemu i opracowanie standardów postępowania, które pozwolą na skuteczną walkę z nowotworem. Eksperci różnych specjalizacji przygotowali opracowanie nt. postępowania u chorych z rozpoznaniem raka wątrobokomórkowego (HCC) - najczęstszej odmiany raka wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C to jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia raka wątroby. Jak najszybsze wykrycie infekcji wirusowej, pozwala na uniknięcie postępu procesu nowotworowego. Medycyna dysponuje szeregiem zaawansowanych metod diagnostycznych - począwszy od najczęściej wykorzystywanej ultrasonografii przez badania tomografii komputerowej czy najbardziej czułej z metod - rezonansu magnetycznego. Jednak rozpoznanie choroby w naszych warunkach najczęściej następuje za późno. W Polsce dotychczas nie prowadzi się, ani nawet formalnie nie zaleca nadzoru chorych ze zwiększonym ryzykiem HCC.

Rozwój choroby nowotworowej od momentu jej rozpoznania jest zazwyczaj szybki. Ocena ogólnego stanu chorego, jak i zaawansowania samej zmiany, decyduje o dalszym postępowaniu. W zależności od stadium choroby pacjent trafia pod opiekę lekarzy różnych specjalności: hepatologów, chirurgów, transplantologów, gastroenterologów i onkologów. Dlatego też ważna jest bliska współpraca interdyscyplinarna i ujednolicone wzorce postępowania z chorym.

W przypadku wczesnego rozpoznania HCC istnieje możliwość skutecznego leczenia chirurgicznego. Wykorzystanie tej szansy uzależnione jest jednak od usprawnienia systemu nadzoru osób z grup ryzyka. Wartościowe w tym zakresie są europejskie zalecenia wskazujące na znaczenie badania USG. W zaawansowanych stadiach choroby, kiedy dojdzie już do upośledzenia czynności wątroby, możliwe jest przeszczepienie narządu.

Z abieg chirurgiczny lub transplantacja możliwe są jedynie u 30% chorych. Wobec bardzo ograniczonej skuteczności leczenia farmakologicznego w tym chemioterapii, wartościowe jest zastosowanie terapii celowanej będącej przełomowym osiągnięciem w obszarze biologii molekularnej. W odróżnieniu od klasycznej chemioterapii działającej na cały organizm, leki celowane uderzają bezpośrednio w komórki guza, minimalizując w ten sposób ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Terapia celowana hamuje tworzenie naczyń krwionośnych, które odżywiają guz, ograniczając rozwój zmiany nowotworowej a tym samym wydłużając okres przeżycia. Niezależnie od poprawy rokowania chorych na HCC w ostatnich latach nadal istnieje potrzeba wcześniejszego wykrywania oraz skuteczniejszego leczenia, zarówno we wczesnym jak i zaawansowanym stadium raka wątroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny