Lekcja historii na wesoło czyli "Ostatni żubr" autorstwa Tomasza Samojlika.

Dodano: 20 listopada 2009, 23:14 Autor:

Po opowieściach dla dzieci przyszedł czas na młodzież. Autor cyklu książek dla dzieci o przygodach żubra Pompika, stworzył komiks "Ostatni żubr” przedstawiający zagładę tego gatunku w Puszczy Białowieskiej.

" I wojna światowa przyniosła wiele zła i cierpień mieszkańcom Białowieży i okolic. W 1915 roku wycofujące się wojska rosyjskie stosowały taktykę spalonej ziemi. Od 1915 roku do 1918, pod niemiecką okupacją, Puszcza Białowieska była eksploatowana na niespotykaną dotąd skalę. W efekcie masowego wybijania zwierzyny przez żołnierzy, dezerterów i kłusowników, ze stada żubrów liczącego przed wojną 727 sztuk nie pozostało prawie nic…”

Opowieść Tomasza Somojlika to fikcyjna historia małego żuberka, który przetrwał zagładę gatunku w Puszczy Białowieskiej, z dużą dawką faktów historycznych. Akcja dzieje się na tle pałacu carskiego w Białowieży i historycznych widoków wsi i okolic. Całość opatrzona jest przypisami, które dokładniej tłumaczą elementy rzeczywiste w komiksie i sugerują lektury uzupełniające dla bardziej dociekliwych czytelników. Pojawia się tu profesor Władysław Szafer, pomysłodawca utworzenia Białowieskiego Parku Narodowego i jego autentyczne słowa, wygłaszane po znalezieniu martwej żubrzycy. Tego typu wypowiedzi w doskonały sposób przeplatane są z mówiącymi "po swojemu” mieszkańcami puszczy.

- "Ostatniego żubra” tworzyłem z myślą o konkretnym odbiorcy – nastolatku, uczniu starszych klas podstawówki, gimnazjum i liceum – mówi Tomasz Samojlik - Z własnego doświadczenia wiem, że to bardzo trudna grupa docelowa, którą niełatwo jest zainteresować historią puszczy. Jednak mam cichą nadzieję że komiks wzbudzi choć u części z nich zainteresowanie puszczą i jej ochroną.
I słysząc pierwsze recenzje nastolatków cel autora został osiągnięty.
- Gdyby historia w szkole chociaż częściowo była tak prezentowana jak w komiksie, stałaby się moim ulubionym przedmiotem – mówi 12letnia Kinga Puc.
Komiks wydał Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży.

Rozmowa z autorem komiksu we wtorkowym wydaniu Kuriera Hajnowskiego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Kto zostanie burmistrzem Hajnówki?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1427.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.