Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łapski szpital się cieszy, bo jest nowy sprzęt medyczny

Julita Januszkiewicz
Sprzęt do kompleksowej endoskopii narządów przewodu pokarmowego jest bardzo nowoczesny, a przede wszystkim potrzebny. Jeszcze niedawno takie badania trzeba było wykonywać w Białymstoku– mówią zgodnie dr Andrzej Kałużyński i dr Andrzej Penpicki, specjaliści chorób wewnętrznych
Sprzęt do kompleksowej endoskopii narządów przewodu pokarmowego jest bardzo nowoczesny, a przede wszystkim potrzebny. Jeszcze niedawno takie badania trzeba było wykonywać w Białymstoku– mówią zgodnie dr Andrzej Kałużyński i dr Andrzej Penpicki, specjaliści chorób wewnętrznych Fot. Julita Januszkiewicz
Łapski szpital wzbogacił się o nowoczesną i profesjonalną pracownię endoskopową. Są tu wykonywane diagnostyczne badania narządów przewodu pokarmowego. Co ważne, aparatura nie tylko podwyższa jakość medycznych usług, ale i podnosi prestiż łapskiej placówki.

Znalazły się pieniądze

Znalazły się pieniądze

Jak informuje Janusz Rainko, dyrektor łapskiego szpitala, kolonoskop, gastroskop, diatermia, monitor z torem wizyjnym i myjnia dla endoskopów, kosztowały 370 tysięcy złotych.

- Ze starostwa powiatu białostockiego pochodziło 250 tysięcy złotych. Resztę wygospodarowaliśmy sami. Warto było przeznaczyć pieniądze na tę aparaturę - dodaje dyrektor Rainko.

Pracownia robi wrażenie. Jest nowocześnie urządzona. Jak mówi jej kierownik dr Andrzej Kałużyński pomieszczenie zmodernizowano w tym roku.

- Dzięki temu nasze miejsce pracy jest bardziej funkcjonalne - podkreśla dr Kałużyński.

Ważnym elementem pracowni jest wysokiej klasy zestaw do badań endoskopowych z cyfrowym przetwarzaniem obrazu.

Lekarz ogląda wnętrze badanych narządów

Endoskop służy do diagnozowania i leczenia chorób układu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita grubego.

- Endoskopia przewodu pokarmowego, czyli gastroskopia, kolonoskopia lub sigmoidoskopia, umożliwia zaobserwowanie zmian chorobowych często niewidocznych w innych badaniach obrazowych - tłumaczy dr Andrzej Penpicki, specjalista chorób wewnętrznych.

Bo tak profesjonalny sprzęt ma wiele zalet. Badania są dokładniejsze, przebiegają sprawniej, są znacznie lepiej tolerowane przez pacjenta.

- Dzięki temu znacznie poprawia się jakość diagnostyki , możliwe jest wykrycie nawet niewielkich zmian chorobowych - przekonują specjaliści.

W przypadku gastroskopii badanie polega na wprowadzeniu endoskopu przez usta i przełyk do żołądka lub dwunastnicy. Lekarz precyzyjnie i szczegółowo ogląda na wysokiej rozdzielczości monitorze wnętrze badanych narządów.

Natomiast podczas kolonoskopii specjalista może obejrzeć i ocenić jelito grube i dystalny odcinek jelita cienkiego. Poza tym istnieje też możliwość usunięcia różnej wielkości polipów i innych zmian chorobowych napotkanych w trakcie badania diagnostycznego.

- Następnie są one wysyłane i oceniane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku - dodaje dr Penpicki.

Badania na miejscu

W pracowni znajduje się, poza tym, myjnia, czyli urządzenie, które służy do dezynfekcji endoskopu.

- Jest to jedna z najnowocześniejszych obecnie na rynku “myjek". Używa całkowicie biodegradowalnych środków dezynfekcyjnych, zupełnie niegroźnych dla środowiska naturalnego. Zachodzą w niej automatyczne, w pełni powtarzalne procesy mycia sprzętu. Proces mycia jest dla każdego badania dokumentowany w postaci wydruków - tłumaczy dr Penpicki.

Cieszą się i lekarze, i pacjenci. Bo jeszcze do niedawna w łapskim szpitalu nie można było wykonywać tak dokładnych badań układu pokarmowego. Pacjenci musieli jechać do specjalistycznych poradni w Białymstoku. Teraz to się zmieni.

Chorzy z Łap i okolic skorzystają z tak profesjonalnych usług na miejscu. Jak się dowiedzieliśmy w pracowni miesięcznie wykonuje się średnio 70 badań.

-- Bardzo dobrze, że w naszym szpitalu powstał taki gabinet. Po pierwsze z Waniewa do Łap jest mi bliżej. Poza tym na badanie nie trzeba zbyt długo czekać. To pewna wygoda. Wczoraj się zapisałem, a dzisiaj będę miał gastroskopię. Nie są to przyjemne zabiegi, ale da się znieść - mówi Henryk Dziejma, z Waniewa (gmina Sokoły).

Obsługę i jakość badań chwali również Janina Zdunik z Czaczek Wielkich (gmina Turośń Kościelna).

- To dobrze, że nasz szpital się rozwija - cieszy się pacjentka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny