Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa to nie powód, by chorować. Zaszczep się

(mp)
Czy można zatem zrobić coś, żeby nie zachorować na grypę? Skutecznym sposobem na jej uniknięcie jest szczepienie.
Czy można zatem zrobić coś, żeby nie zachorować na grypę? Skutecznym sposobem na jej uniknięcie jest szczepienie. fot. Archiwum
Nadchodzi jesień i zaczynamy się zastanawiać, czy w tym roku także dopadnie nas grypa. Na dwoje babka wróżyła. Ale można uniknąć choroby. Wystarczy się zaszczepić.

Gdzie się szczepić

Okładka "Informatora Medycznego" - cyklicznego, bezpłatnego dodatku do "Kuriera Porannego".
Okładka "Informatora Medycznego" - cyklicznego, bezpłatnego dodatku do "Kuriera Porannego".

Okładka "Informatora Medycznego" - cyklicznego, bezpłatnego dodatku do "Kuriera Porannego".

Gdzie się szczepić

Szczepienia w Centrum Medycznym Damiana MEDYCYNA Sp. z o.o., ul. Komisji Edukacji Narodowej 50/4, tel. (085) 662 91 99

Cena szczepionki - 40 zł - obejmuje: szczepionkę, kwalifikację lekarską do szczepienia oraz podanie szczepionki w gabinecie zabiegowym.

Osoby zamieszkałe w Białymstoku po 65. roku życia - bezpłatnie, do końca listopada.

Grypa to ostra, zakaźna choroba wirusowa, którą łatwo się zarazić. Szerzy się drogą kropelkową, podczas kichania czy kaszlu i atakuje układ oddechowy. Wystarczy zatem przebywać w tym samym miejscu z inną osobą już zarażoną.

To tylko przeziębienie

- Zbliża się sezon, kiedy chorujemy bardzo często - tłumaczy Dorota Lewko-Ninkiewicz, lekarz z Centrum Medycznego Damiana w Białymstoku. - Kiedy mamy katar, boli nas gardło, od razu idziemy do lekarza, myśląc że to grypa, choć jest to przeziębienie. Przy grypie objawy są dużo bardziej intensywne niż przy zwykłym przeziębieniu. Mamy wówczas wysoką gorączkę, najczęściej powyżej 39 st. C, która utrzymuje się kilka dni. Nie pomaga podawanie leków przeciwgorączkowych.

Czujemy też łamanie w kościach, bóle mięśni, stawów. Ogólnie jesteśmy osłabieni i zmęczeni.

- Zwykłe przeziębienie rozwija się powoli, zaś grypa pojawia się i zbija nas z nóg, tak że nie potrafimy normalnie funkcjonować - dodaje lekarz.

W przypadku małych dzieci mogą pojawić się także zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Groźna choroba

Trzeba też pamiętać, że przebieg grypy jest cięższy niż przy zwykłym przeziębieniu. Ponadto chorobie tej mogą towarzyszyć powikłania. Najczęstszymi i najbardziej poważnymi są te ze strony układu oddechowego, czyli zapalenie płuc i oskrzeli, a u małych dzieci także zapalenie oskrzelików. Ale grypa może spowodować też wiele innych powikłań. Może to być np. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mięśni, a nawet zapalenie mózgu.

Powikłania pogrypowe są groźne zwłaszcza w przypadku ludzi starszych, po 65. roku życia. Ale do końca listopada osoby, które ukończyły 65 lat i zamieszkałe w Białymstoku, mogą zaszczepić się bezpłatnie. Wystarczy wcześniej zadzwonić, umówić się i przyjść z dowodem osobistym. Niepotrzebna jest nawet książeczka zdrowia.

Do opanowania

W każdej aptece znajdziemy ogromny wybór dostępnych bez recepty leków przeciwgrypowych. Niestety nie mają one żadnego wpływu na wirusa, który wywołuje chorobę. Stąd nie mogą one zabezpieczyć nas przed grypą. Łagodzą jedynie jej przebieg.

- Przy pierwszych objawach grypy takie leki są całkiem skuteczne w osłabianiu jej objawów - mówi Dorota Lewko-Ninkiewicz. - Jeśli jednak po dwóch, trzech dniach objawy nie ustają, powinniśmy wybrać się do lekarza.

Czy można zatem zrobić coś, żeby nie zachorować? Skutecznym sposobem na uniknięcie grypy jest szczepienie.

- Szczepienia są najbardziej wskazane u małych dzieci, nawet przedszkolaków, które przebywają w gronie rówieśników i są narażone na grypęm, oraz u osób starszych, cierpiących na schorzenia przewlekłe, takie jak choroba wieńcowa czy cukrzyca - mówi lekarz z Centrum Medycznego Damiana. - Jeśli nawet nie unikniemy grypy, po szczepieniu przechodzimy ją dużo łagodniej.

Najwięcej zachorowań odnotowuje się na przełomie listopada i grudnia, druga fala to okres od lutego do kwietnia. Eksperci w dziedzinie grypy twierdzą, że najlepiej zaszczepić się przeciw grypie właśnie w październiku i listopadzie. Im wcześniej, tym lepiej. Odporność zyskujemy już trzy tygodnie po zaszczepieniu.

Artykuł pochodzi z "Informatora Medycznego" - cyklicznego, bezpłatnego dodatku do "Kuriera Porannego". Zobacz ogłoszenia (Informator z 29.09.2009).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny