Wojna
Jesteś tu: Strona główna WOJNA Wojna Artykuł

Polska pod sowiecką okupacją. Tom IV już w sprzedaży

Dodano: 20 września 2009, 19:00 Autor:

Widok wkraczających sołdatów zaskakiwał mieszkańców” – pisze prof. Adam Dobroński w IV tomie, pt. "Polska pod sowiecką okupacją”. Z politowaniem patrzono na postrzępione wojskowe płaszcze, karabiny zawieszone na parcianych pasach, przejawy niechlujstwa i niskiej kultury życia.
Tom IV: "Polska pod sowiecką okupacją” będzie do nabycia w punktach sprzedaży prasy tylko przez najbliższy tydzień, od 22 do 29 września

Tom IV: "Polska pod sowiecką okupacją” będzie do nabycia w punktach sprzedaży prasy tylko przez najbliższy tydzień, od 22 do 29 września

Jako anegdoty krążyły opowieści o żonach rosyjskich oficerów paradujących po ulicach w jedwabnych koszulach nocnych, przejętych wraz z polskimi domami i ich wyposażeniem. Zdziwienie budziło masowe wykupywanie towarów, przy czym nabywcy nie znali zastosowania dla wielu przedmiotów, a szczytem marzeń było zdobycie zegarka. Podobno niektórym sołdatom smakowała pasta do zębów, a o pomarańczach myśleli, że produkuje się je w fabryce.

Jednak dość szybko rozbawienie ustąpiło obawom i strachowi. Bowiem Rosjanie brutalnie przystąpili do tworzenia nowych porządków. W tym silnie rozwiniętej agentury i NKWD. Celem była sowietyzacja podbitych terenów i zatarcie wszelkich śladów odrębności narodowej i państwowej. Zamykano polskie kościoły, księgarnie i biblioteki. Wprowadzono godzinę policyjną, zmieniono czas na moskiewski. Oficjalnym językiem urzędowym był rosyjski. Zniesiono święta państwowe i kościelne. Przeprowadzono parcelację majątków ziemskich i kościelnych. Przystąpiono do kolektywizacji i nacjonalizacji.

Prawie natychmiast ruszyła machina represji i deportacji. Pierwszymi ofiarami byli żołnierze Wojska Polskiego wzięci w niewolę przez Armię Czerwoną. Wielu z nich zamordowano w Katyniu, Twerze i Charkowie. Cały czas trwały aresztowania obywateli polskich uznanych za "społecznie niebezpiecznych”, co było pojęciem bardzo szerokim i dowolnie interpretowanym. Tych, którzy przeżyli "śledztwo”, wysyłano do obozów pracy, tzw. łagrów. Kolejnym krokiem były masowe deportacje ludności cywilnej w głąb Rosji.
Często pada pytanie, która okupacja była gorsza – niemiecka czy sowiecka? Jak pisze Jarosław Krawczyk, redaktor naczelny "Mówią wieki” – okupacja sowiecka była inna. O ile hitlerowcy stawiali na wyższość rasy niemieckiej, to w wykonaniu Rosjan była to, jakże obłudna, idea braterstwa ludów zapisana na komunistycznych sztandarach.

Czytaj więcej o:
 • II wojna światowa
 • okupacja
 • poranny
 • sowieci
 • wojna
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Kolekcja

zobacz pozostałe tomy »

Patroni kolekcji
 • patron1
 • patron2
 • patron3
 • patron4
Wydawca kolekcji
 • wydawca
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Informacje z Twojego powiatu

 • SALE w Alfa Centrum poranny.pl

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.