Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sercu na ratunek. Zmień nawyki - będziesz dłużej żył

(KAMI)
Możemy sami przeciwstawić się chorobom układu krążenia poprzez zmianę nawyków.
Możemy sami przeciwstawić się chorobom układu krążenia poprzez zmianę nawyków. fot. sxc.hu
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych - wyprzedzają w tej tragicznej statystyce nawet nowotwory.

Ten problem dotyczy także Polski, której nie ominęły niekorzystne zjawiska związane z cywilizacją stresu i pośpiechu. Zamiłowanie do tłustych i słonych potraw, duże zużycie tytoniu, a także mała popularność kultury fizycznej stawiają nas w rzędzie społeczeństw najbardziej narażonych na choroby serca, a w efekcie zawały.

Możemy sami przeciwstawić się chorobom układu krążenia poprzez zmianę nawyków. Zdrowa dieta oraz moda na ruch pozwoliłyby znacznie ograniczyć nie tylko choroby sercowo-naczyniowe, ale także cukrzycę i inne choroby cywilizacyjne.

Choroba tętnic

Miażdżyca to choroba tętnic. Prowadzi do stopniowego zwężania ich światła (przekroju), a w następnie zamykania się naczyń, co zatrzymuje przepływ krwi. Efektem jest niedokrwienie tkanek.

Zwężenie w ścianie tętnicy nazywane jest blaszką miażdżycową. To struktura, zbudowana m.in. z lipidów, zwapnień, komórek zapalnych. Tworzy się ona przez wiele lat, początkowo bezobjawowo, pod wpływem wielu czynników. Najważniejsze z nich to wysokie stężenie cholesterolu i cukru we krwi, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów.

Drugim równie niebezpiecznym elementem, przyczyniającym się do zamykania światła tętnic, są powstające w ich wnętrzu skrzepliny. W prawidłowych warunkach krew w tętnicy nie powinna krzepnąć. Jednak w obecności blaszki miażdżycowej pojawiają się patologiczne zmiany. W ich wyniku może dojść do łączenia się płytek krwi, co powoduje natychmiastowe zamknięcie naczynia.

Dieta i ruch

W celu spowolnienia narastania blaszki cukrzycowej należy stosować odpowiednią dietę, być aktywnym fizycznie i zażywać leki, obniżające ciśnienie krwi, stężenie cholesterolu oraz cukru we krwi.

By zapobiegać tworzeniu skrzeplin na blaszkach miażdżycowych, stosuje się tak zwane leki przeciwpłytkowe, hamujące "zlepianie się" płytek krwi.

Gdy serce zasypia

Serce nigdy nie odpoczywa. Jego nieustanne, niezakłócone działanie jest warunkiem sprawności całego organizmu.

Zawał serca jest skrajnym efektem zmian miażdżycowych. To stan, w którym w wyniku zamknięcia jednej z tętnic wieńcowych, dochodzi do całkowitego zatrzymania przepływu krwi w kierunku określonego obszaru mięśnia sercowego. W konsekwencji dochodzi do jego martwicy.

Ból za mostkiem

Mięsień sercowy ulega wówczas niedokrwieniu i w ciągu kilku lub kilkunastu minut rozpoczyna się jego nieodwracalne uszkodzenie. W przypadku nie przywrócenia do niego dopływu krwi, powstaje ognisko martwicy. Osoba, uratowana po takim zawale, będzie żyła z częściowo niesprawnym sercem.

Objawy zawału serca są dramatyczne: chory się dusi, odczuwając przy tym silny, rozrywający ból w klatce piersiowej (za mostkiem), który może promieniować do rąk, szyi lub żuchwy. Jednym z elementów zawału jest paniczny lęk, czyli uczucie nadchodzącej śmierci. U niektórych osób objawy zawału serca mogą się sprowadzać do omdleń, gwałtownych potów lub duszności.

Kontrola nadciśnienia i wagi

Przy takich objawach należ natychmiast wezwać karetkę. Chory z zawałem serca powinien otrzymać odpowiednie leczenie już w ambulansie, w drodze na zabieg angioplastyki.

Chorzy po zawale muszą przyjmować szereg leków kardiologicznych. Powinni systematycznie kontrolować czynniki ryzyka - nadciśnienie tętnicze, niewłaściwą gospodarkę lipidową i węglowodanową, nadwagę i otyłość oraz definitywnie rzucić palenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny