Przewrócona ciężarówka zablokowała DK 8 czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Super SOR w szpitalu wojewódzkim: Ratunek w nowych warunkach (zdjęcia)

Dodano: 14 maja 2009, 19:45 Autor:

Najnowocześniejszy sprzęt, sala operacyjna, laboratorium... Tak wygląda nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy w białostockim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Otwarcie w piątek.
Nowy SOR wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny.

Nowy SOR wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. (fot. fot. Anatol Chomicz)

W Białymstoku są dwa - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. To tutaj zapadają kluczowe decyzje. Czy pacjent ma trafić do szpitala, czy ma być natychmiast operowany, czy też po badaniach i obserwacji może iść do domu. To szpitalny oddział ratunkowy.

Sprzęt z najwyższej półki

Nareszcie szpital wojewódzki im. Śniadeckiego doczekał się SOR z prawdziwego zdarzenia. W piątek zostaje oddany do użytku.

- Teraz szpital spełnia wszelkie normy i kryteria wymagane przez Ministerstwo Zdrowia - podkreśla Zdzisław Gołaszewski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w tym szpitalu.

Nowy SOR wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. Ma salę operacyjną, salę resustacyjną (to tu ratowane jest życie), laboratorium, gipsownię, pracownię RTG i USG. Jest tutaj dziesięć łóżek, w tym dwa na sali intensywnej terapii.

Pacjent w nowym SOR może być hospitalizowany nawet 72 godziny, aż się ustabilizuje jego stan. Dzięki temu łóżka na innych szpitalnych oddziałach nie są blokowane.

Lepiej i pacjentom, i lekarzom

- Teraz będzie się nam zdecydowanie lepiej pracować. Wcześniej było ciasno i nam, i pacjentom - mówi Barbara Suszko, zastępca pielęgniarki oddziałowej na SOR. - Przede wszystkim mamy lepszy sprzęt, lepsze warunki.

Budynek SOR został w ciągu roku dobudowany do starej izby przyjęć. A ta została już wcześniej wyremontowana i zmodernizowana. Jest połączony z oddziałem intensywnej terapii czy tomografii komputerowej, piętro wyżej.

Dobudowa nowego budynku kosztowała 4 mln zł. Pieniądze na to pochodziły z kontraktu wojewódzkiego. Natomiast na sprzęt i wyposażenie szpital musiał wziąć 4,5 mln zł kredytu, który poręczony został przez marszałka i zarząd województwa.

A miesięcznie do szpitala wojewódzkiego zgłasza się 5 tysięcy chorych - na oddziały i do przychodni. Codziennie w ramach ostrego dyżuru na SOR trafia 130 osób.

Czytaj więcej o:
  • sor
  • szpital wojewódzki
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Otwarcie wystawy - Życie jest bezcennym darem

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.