Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się do Wielkanocy i poznaj tradycyjne sposoby zdobienia pisanek!

Marta Chmielińska [email protected] tel. 085 682 23 95
Kolejne pokolenia poznają tradycyjne malowanie pisanek, choć i tu nastąpiły zmiany - obok tradycyjnego wosku pszczelego jest też miejsce dla barwników chemicznych i farbek, którymi malują najmłodsi.
Kolejne pokolenia poznają tradycyjne malowanie pisanek, choć i tu nastąpiły zmiany - obok tradycyjnego wosku pszczelego jest też miejsce dla barwników chemicznych i farbek, którymi malują najmłodsi. Fot. Archiwum
Wiatraczki, zawijasy i bazie - to motywy, którymi od lat zdobi się pisanki w rodzinie Teresy Struńskiej. Wzory i technika są tradycyjne od wielu lat i przyjechały do Hajnówki razem z rodziną jeszcze przed wojną.

Przepis na babkę wielkanocną

Przepis na babkę wielkanocną

Podajemy Państwu wypróbowany przepis na doskonałą babkę drożdżową, którą od lat robi się w domu Struńskich na Wielkanoc.

50 dag mąki
15 dag cukru
10 dag masła
3 żółtka
1/2 l mleka (może być mniej)
3 dag drożdży
Rodzynki

Żółtka ucieramy z cukrem na kogel - mogel, drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru i zostawiamy do rośnięcia. Następnie wszystkie składniki łączymy i wyrabiamy ciasto. Wychodzi ono dość luźne - dlatego można dać trochę mniej mleka. Ciasto zostawiamy do rośnięcia. Następnie wkładamy w formę i ponownie zostawiamy do rośnięcia. Pieczemy ok. 45 minut w temperaturze 150-170 stopni. Smacznego!

Odkąd pamiętam zawsze malowanie pisanek odbywało się w ten sam sposób. Wosk, koniecznie pszczeli i cebulak - opowiada Teresa Struńska. - Pszczeli wosk nadaje żółty kolor wzorkom.

Rodem z Kalisza, a może i Wileńszczyzny?

Sposób wykonywania pisanek przyjechał wraz z rodzicami z Kalisza. Może też wziął się z Wileńszczyzny, skąd pochodził ojciec pani Teresy. Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że pisanki zawsze były w ich rodzinie właśnie żółto-bordowe. Aby malować pisanki przygotować należało jajka surowe, najlepiej jasne i roztopiony wosk.

Przez wiele lat metoda rozgrzewania wosku zmieniała się - od topienia na płycie kuchennej w pudełku po paście do butów czy po kremie Nivea, do metalowej miseczki ustawionej nad płonącym tealightem.

Malowanie krok po kroku

- Najlepiej wstawić zapalony podgrzewacz do kubka a na wierzch położyć taką siatkę do krojenia warzyw na sałatkę. Na to stawiam miseczkę albo pusty pojemniczek po podgrzewaczu. Wkładam wosk i gotowe - wyjaśnia pani Struńska. - Wzorki maluje się zwykłą zapałką, tym drewnianym końcem.

Wosk trzeba nakładać dość szybko, aby nie zdążył zastygnąć na zapałce, także jajka powinny mieć temperaturę pokojową, aby wosk nie zastygał na nich zbyt nagle.
Pomalowane w ten sposób jajka wkłada się do zimnego cebulaka, najlepiej na noc, a następnie gotuje w nim jajka na małym ogniu. Pisanki trzeba wyjąć od razu, wytrzeć ręcznikiem papierowym oraz natłuścić.

Zajęcie na cały dzień

Gdy dzieci były małe a rodzina licznie zbierała się na wszystkie święta, pisankami zajmowała się najstarsza siostra Teresy - Krystyna, której pomagały dzieci z całej rodziny. Takie malowanie pisanek, to było zajęcie na cały dzień. Powstawało ich wtedy kilkadziesiąt a każda była inna. Oczywiście, niedościgłym wzorem były ciocine wiatraczki, których nikt nie umiał malować tak pięknie jak ona…

Zabawy w tłuczenie jaj

Po niedzielnym śniadaniu dzieci rozpoczynały zabawę w tłuczenie jaj. Każde brało pisankę do ręki i uderzało czubkiem swojej w czubek jajka brata czy siostry. Innym zwyczajem w rodzinie Struńskich było pieczenie bab wielkanocnych.

Kiedyś piekło się babki parzone w wąskich wysokich garnkach - wychodziły w charakterystycznym kształcie grzybka. Nigdy też nie zapominano o mięsie, a w szczególności o białej kiełbasie, którą również przygotowywały panie samodzielnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny