Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce domy z modułów są mało popularne

Oprac. MKJ, (źródło: Hanna Czerska - Ekspert Budowlany) / Gazeta Pomorska
Nasz dom właśnie zajeżdża na uzbrojoną i gotową do budowy działkę...
Nasz dom właśnie zajeżdża na uzbrojoną i gotową do budowy działkę... Fot. Unibud
Technologie budowy domów madułowych, choć mało popularne w kraju, są bardzo interesujące. Każdemu z nas wiedza o nich może się kiedyś przydać.

Jedną z takich technologii są domy typu Bumati. W tej technologii buduje się tylko domy parterowe. Moduły mają tu formę prostopadłościanów.

Samochodem na plac

Wykonywane są w fabryce łącznie z elewacjami, stolarką okienną i drzwiową oraz instalacjami: wodną, kanalizacyjną, elektryczną i ogrzewaniem. Transportuje się je na plac budowy platformami samochodowymi.

Moduły są ciepłe m.in. dlatego, że w ścianach nośnych i płytach podłogowych znajduje się keramzyt.

Stawiamy ledwie w tydzień

Ściany mają tu grubość 22 cm i konstrukcję płytowo-panwiową. Są wylewane z keramzytobetonu. Mogą być z zewnątrz tynkowane, pokryte drewnem lub innymi suchymi materiałami elewacyjnymi. Od wewnątrz - powierzchnia ścian jest zacierana na gładko i przygotowana do malowania, tapetowania lub pokrycia płytkami ceramicznymi.

Montaż domu Bumati trwa około 5 dni roboczych. Moduły są łączone na śruby, a instalacje wewnętrzne są wyposażone w systemowe łączniki, dlatego też dom można łatwo rozmontować i np. przenieść w inne miejsce.

Salon i kuchnia z paczki

Elementy konstrukcyjne modułowych domów z paczki wykonane są z drewna. W fabryce są w nich robione otwory na okna i drzwi.

Ściany zewnętrzne z wodoodpornych płyt OSB-3 można pokryć sidingiem lub tynkiem szlachetnym. Można też dodatkowo ocieplić budynek styropianem. Producent wraz z modułami oferuje także elementy do montażu schodów wewnętrznych - wraz z podestem.

Moduł domu ma następujące wymiary: długość 8,4 m i 9,6 m, szerokość 5 4 m i 6,6 m. Możliwe jest też powiększenie powierzchni kondygnacji o moduł szerokości 1,2 m. Pozwala to np. dodać do parteru atrakcyjny wykuszu, na którego dachu jest taras.

Można również na tej zasadzie dobudować garaż lub wiatę na samochód.

Kowalski i Nowak na co dzień

W systemie domów z paczki dostępne są dwa podstawowe projekty domów. "Kowalski" ma szerokość 5,40 m. Powierzchnia użytkowa wynika z długości elementów i może wynieść 77 m2, 90 m2 i więcej. "Nowak" to dom o szerokości 6,60 m i powierzchni użytkowej 110 m2, 125 m2 i więcej. Domy mogą być wolno stojące lub łączone szeregowo.

Moduł bardzo szybki

Istotą technologii modulo quick jest płyta cementowo-wiórowa o nazwie Cetris, której używa się zarówno na ściany, jak i podłogi.

Ściana ma dwie warstwy płyt: wewnętrzną grubości 8 mm i zewnętrzna - 12 mm. Od wewnątrz wykańcza się ją tapetą typu raufaza.

Podłogę tworzą płyty Cetris 12 mm, korek i płyta OSB - również grubości 12 mm.
Wykończenie może być z paneli MDF lub drewnianych, bądź np. z terakoty.

Przestrzenie między legarami stropowymi są wypełniane wełną mineralną.
W domu montuje się okna z PVC, drewniane lub aluminiowe.

Ogród zimowy - na zamówienie

Dom może mieć ogród zimowy, który - zależnie od woli właścicieli - może zajmować nawet do 20 proc. powierzchni. Jego ściany wykonuje się z konstrukcji aluminiowej, szklonej pakietami szyb zespolonych o szerokości 24 mm, dach zaś pokrywa się płytami poliwęglanowymi grubości 32 mm, odpornymi na promieniowanie UV.

Domy w systemie modulo quick posadawia się na fundamencie słupowym.
Zmontowany dom przykrywa się płytami stropowymi, a następnie modułami pozwalającymi utworzyć dwuspadowy dach stromy.

Dach można pokrywać blachodachówką, dachówką ceramiczną lub gontem bitumicznym. Ocieplone styropianem ściany można pokryć tynkiem akrylowym na siatce, lakierowaną szalówką sosnową lub okładziną klinkierową.

Źródło:
Dom z modułów wciąż mało popularny w Polsce - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny