Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymarzony komin - stabilny, niepalny, z cugiem

(MKJ)
Pamiętajmy, że do klinkierowej cegły potrzebna jest specjalna zaprawa.
Pamiętajmy, że do klinkierowej cegły potrzebna jest specjalna zaprawa. Fot. Atlas
Komin z racji swojej funkcji jest jednym z najważniejszych elementów domu. Powinien być stabilny, odporny na pożar i kwasy, a nade wszystko musi mieć dobry ciąg. Inaczej nie będzie spełniał swojego zadania.

Dobrze zbudowany komin powinien mieć fundament, trzon, wlot, czapkę oraz obróbki blacharskie.

Zawsze od fundamentu

Jego stawianie zawsze zaczynamy od fundamentu. Możemy wymurować go z kamieni lub cegieł pełnych, najczęściej jednak wykonuje się go ze zbrojonego betonu. Fundament zwykle ma kształt prostopadłościanu. Długość i szerokość należy tak dobrać, aby z każdej strony wystawał poza obrys komina przynajmniej 15 cm. Bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej otuliny zbrojenia głównego - 5 cm, gdy warstwa podkładowa jest wykonana z betonu chudego i gdy fundament nie ma izolacji.

Pamiętajmy o spoinach

Na fundamencie stawiamy trzon. Jeśli jest z cegły zwykłej - do murowania używamy zaprawy cementowej murarskiej, jeśli z klinkierowej - zaprawy specjalistycznej do takiej właśnie cegły. Zaprawa taka nadaje się zarówno do murowania cegieł, jak i do ich spoinowania.

Od strony zewnętrznej trzon kominowy może być spoinowany, rapowany lub otynkowany na całej swej wysokości, poza odcinkami przechodzącymi przez stropy ogniotrwałe. Nie powinno się tynkować wewnętrznych powierzchni przewodów dymowych.

Po tygodniu przerwy!

Pamiętać trzeba, że spoinowanie możemy rozpocząć nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od zakończenia pierwszego etapu murowania.

Jakiej wielkości powinny być przewody w naszym kominie?
(fot. Fot. Atlas)

Ważne minimalne wymiary!

Murując komin z cegły musimy pamiętać, że minimalne wymiary przewodów powinny wynosić 14 x 14 cm. (czyli ˝ x ˝ cegły plus spoiny. W zależności od przeznaczenia i wysokości przewodów, murowane są również kominy o większym przekroju, np. 14 x 20 cm, 20 x 27 cm. Przewody powinny mieć kształt kwadratu lub prostokąta o stosunku boków 2:3.

Przegrody pomiędzy przewodami powinny mieć grubość co najmniej cegły, czyli 12 cm. Taka sama grubość ścianki musi być zachowana do lica muru wewnętrznego. Gdy przewody są prowadzone w zewnętrznych ścianach domu oraz tam, gdzie przechodzą przez poddasze nieocieplone, zewnętrzne ściany komina należy pogrubić do 1 cegły (25 cm) lub zastosować dodatkowe ocieplenie, np. z wełny mineralnej o grubości 5 cm.

Zaleca się również grupowanie przewodów dymowych i spalinowych razem z wentylacyjnymi. Pozwoli to zmniejszyć straty ciepła w kominie i zapewni lepszy ciąg. Aby poprawić ciąg komina, warto zamontować na nim blaszaną lub betonową nasadę. Ważne są też obróbki blacharskie, które mają zapewnić szczelne połączenie z połacią dachu.

Komin w wersji nowoczesnej

Ekspert Grupy ATLAS, Andrzej Bogusz radzi: - Do tradycyjnych kominów lepiej nie podłączać bezpośrednio nowoczesnych urządzeń grzewczych, takich jak kotły gazowe czy olejowe. Potrzebne są specjalne wkłady. Przekrój komina tradycyjnego jest za duży, co może spowodować zbytnie schładzanie spalin i brak tzw. ciągu. Spaliny z nowoczesnych kotłów są chłodniejsze niż z tradycyjnych, a w niższej temperaturze wykrapla się woda, która w połączeniu ze spalinami tworzy agresywne kwasy niszczące komin. Producenci urządzeń gazowych zalecają stosowanie wkładów ze stali kwasoodpornej lub systemowych kominów z kamionki odpornej na działa- nie skroplin. Przewód stalowy szybko się nagrzewa, a więc w momencie rozruchu paleniska szybko powstaje ciąg. Ale też szybko stygnie, przez co lepiej pracuje z nowoczesnymi urządzeniami niż komin murowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny