Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piętro minus jeden

Wojciech Nowicki
W przytulnych podziemiach można urządzić naprawdę pełne klimatu miejsce rozrywki i wypoczynku
W przytulnych podziemiach można urządzić naprawdę pełne klimatu miejsce rozrywki i wypoczynku
Warto czasem schować część pomieszczeń pod ziemią, aby zachować jak najwięcej z powierzchni ogrodu. I trudno znaleźć w domu lepsze miejsce na kotłownię, warsztat czy kino domowe.

Przeżytek sprzed kilkudziesięciu lat. Zbędny luksus, bez którego doskonale daje sobie radę 90 proc. budowanych dziś domów - koronny argument w dyskusji o zasadności podpiwniczenia domu. Bez piwnicy przecież nie ma wilgoci, są za to wymierne oszczędności w czasie budowy. Czasem jednak, kupując dom, otrzymujemy piwnicę wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza. A kiedy powierzchnię zabudowy działki ogranicza jej rozmiar bądź przepisy budowlane, nie ma innego wyjścia, jak tylko uciec z częścią pomieszczeń albo w górę, na piętro, albo w dół.

Pieniądze i problemy

Niezależnie od sytuacji, budowa piwnicy bądź jej adaptacja na pomieszczenie użytkowe pociąga za sobą spore wydatki. W pierwszym przypadku trzeba zacząć od wykopania sporej dziury i wywiezienia kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset metrów sześciennych piachu. W drugim - choćby zapewnienie wygodnego zejścia do piwnicy. Schody nie powinny być gorsze - powiny mieć tę samą szerokość i proporcje stopni - niż na innych kondygnacjach w pozostałej części domu.

Ciepło i przewiew

Bez sprawnej wentylacji trudno będzie ochronić piwnicę przed wilgocią, a nawet pleśnią. Kratki wentylacyjne wywiewne powinny znaleźć się w pomieszczeniach bez okien oraz w pralni, suszarni, łazience, WC, garażu i kotłowni (aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się spalin w przypadku niedrożności lub nieszczelności komina). Nawiew powietrza powinien odbywać się przez otwory nawiewne w ścianach lub oknach.
Ściany piwnic ociepla się twardym styropianem, polistyrenem ekstrudowanym oraz specjalną wełną mineralną i szklaną.
Ocieplenie najlepiej układać od zewnętrznej strony. Styropian i polistyren mocuje się do ścian klejem lub lepikiem asfaltowym. Jeśli materiał ociepleniowy wystaje ponad powierzchnię terenu, zabezpiecza się go cokołem z płytek klinkierowych lub tynkiem mozaikowym.

Sufit czyli strop

Ocieplenie można ułożyć od wewnątrz, ale tylko gdy ściana jest sucha. W przeciwnym razie będzie się w niej gromadzić wilgoć.
W piwnicach ogrzewanych stropu nie trzeba ocieplać. W piwnicach nieogrzewanych docieplenie będzie konieczne. Najlepiej ułożyć izolację termiczną od strony piwnicy (zimniejsza strona). Najłatwiej ocieplać strop styropianem 5 cm grubości i pokrycć np. tynkiem cienkowarstwowym lub okładziną.
Żeby do piwnic nie dostawała się woda, na przykład w czasie długich opadów, warto wokół domu zrobić drenaż. Osuszy on teren i zapobiegnie zawilgoceniu ścian.

Do zamieszkania

To jednak jeszcze nie koniec wydatków. Sporo zapłacimy za nowe posadzki, drzwi, okna. Wyciszenie pomieszczeń to także duży koszt. Jeszcze droższe może okazać się pogłębienie piwnicy (dla pomieszczeń mieszkalnych wymagana wysokość to 2,5 m). Do tego potrzebny będzie i projekt, i wykwalifikowana ekipa, a także pozwolenie na budowę.
Najmniej zapłacimy za piwniczną salę zabaw, salkę kina domowego, solarium, salkę fitness. Najwięcej zaś będzie nas kosztować sypialnia, biuro, kuchnia. W ich przypadku konieczne staną się przebudowy wymagane przepisami budowlanymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny