Jesteś tu: Strona główna Gospodarka Artykuł

Sposób na bezrobocie. Dotacja dla pomysłowych

Dodano: 14 stycznia 2009, 19:35 Autor:

Nawet 18 tys. zł będą mogli otrzymać bezrobotni na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Tak wynika z nowelizacji tzw. ustawy rynkowej, podpisanej już przez prezydenta.
Komputer to moje narzędzie pracy. Przede wszystkim na jego zakup poszła dotacja z urzędu pracy - mówi Anna Grygoruk, właścicielka galerii internetowej Szok-Art.

Komputer to moje narzędzie pracy. Przede wszystkim na jego zakup poszła dotacja z urzędu pracy - mówi Anna Grygoruk, właścicielka galerii internetowej Szok-Art. (fot. Fot. Wojciech Wojtkielewicz)

Liczba

18 tys. zł - prawdopodobnie tyle w tym roku będzie wynosiła dotacja dla bezrobotnych zakładających własną działalność gospodarczą.

Biuro w domu. Kontakty z klientami i dostawcami za pomocą e-maili, ewentualnie telefonicznie. Dla Anny Grygoruk to normalka - prowadzi przecież galerię internetową. Na jej rozkręcenie dostała pieniądze z urzędu pracy.

300 nowych firm

Przyznaje, że uzyskanie dotacji kosztowało ją trochę czasu, pracy i nerwów. Wniosek wypełniała trzy razy. W końcu przekonała urzędników, że da sobie radę. Przyznali jej pieniądze. Wydała je na kasę fiskalną, komputer, kupiła trochę towaru. Biuro urządziła w domu, dzięki temu oszczędza na wynajmie lokalu. Stronę internetową zrobił jej narzeczony. Artystów znalazła, dając ogłoszenia w Internecie. Niektórzy swoje prace przysyłają do niej, inni - bezpośrednio do klientów. Ona daje im tylko znać, kto zamówił ich pracę. Sprzedaje obrazy, fotografie, hafty, biżuterię, rzeźby. - Wygrałam. Prowadzę galerię już ponad rok - chwali się.

Takich jak ona szczęśliwców w ubiegłym roku w Białymstoku było 318. Tyle dotacji na rozkręcenie własnej działalności gospodarczej przyznał powiatowy urząd pracy.

- Wydaliśmy na to ponad 4 mln złotych - mówi Piotr Matusiak, kierownik instrumentów rynku pracy w białostockim powiatowym urzędzie pracy. - W październiku dostaliśmy dodatkowe 700 tys. zł.

Chętnych było dwa razy więcej. Ale ich pomysły według urzędników nie miały szans na sukces.

- Preferujemy wnioski na działalność usługową. Handel w Białymstoku jest już dobrze rozwinięty - tłumaczy Matusiak.

Teraz urząd znów przyjmuje wnioski o dotacje, choć jeszcze nie wiadomo, ile pieniędzy otrzyma.

- Nie dostaliśmy jeszcze limitów - tłumaczy Piotr Matusiak.

Wiadomo tylko, że do podziału na całą Polskę jest w tym roku 560 mln złotych.

Dotacja dla pomysłowych

Teraz wszyscy bezrobotni czekają na nową ustawę dotyczącą dotacji. Gdy wejdzie ona w życie, każdy z nich będzie miał szansę nie na 14, a nawet na 18 tys. zł.

O dotację może się ubiegać każda osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy, jeśli przez ostatnie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac społecznie użytecznych, interwencyjnych lub robót publicznych.

Pieniądze można przeznaczyć na zakup sprzętu, pomoc prawną, konsultacje i doradztwo ściśle związane z działalnością. Nie można ich natomiast wydać np. na zakup ziemi, akcji, obligacji.

Dopłata jest bezzwrotna, jeśli działalność gospodarcza będzie prowadzona przynajmniej przez rok.

Czytaj więcej o:
  • bezrobotni
  • dotacje
  • pomysł
  • praca
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.