Jesteś tu: Strona główna Aktualności Artykuł

Szkoła bez przemocy > Fragment czatu z Iloną Goszczyńską, pedagogiem i terapeutą

Dodano: 9 maja 2008, 14:30 Autor:

pedagog: Jakie są sprawdzone w praktyce metody aktywizujące środowisko rodziców do prac na rzecz szkoły, klasy?

Ilona Goszczyńska: Na pewno sprzyja rozmowa, jako forma spotkania i wymiana poglądów, pomysłów. Szczególnie w gimnazjum kontakt dorosłych zaangażowanych w życie uczniów jest korzystny. Sama wymiana informacji między rodzicami a nauczycielami może ułatwić rozwiązywanie problemów.

becia: Rodzice nie lubią przychodzić do szkoły. Źle im się to kojarzy. Jak to zmienić?

- Stwarzać taki klimat, aby rodzice nie byli traktowani w szkole jak uczniowie, mają wysłuchać i się poprawić. Zacznijmy od klasy. Potrzebna jest integracja, wspólna zabawa bądź wspólna wyprawa rowerowa. Dodatkowo spotkania o charakterze edukacyjnym, to warunki, w których rodzice mogą mieć powód, aby się ze sobą poznać. Jeśli obudzimy tę potrzebę, to mamy w jednej klasie aktywnych rodziców. Ta klasa, wyróżniając się w szkole, może pociągnąć inne. Pamiętajmy tylko o tym, że to jest proces i wymaga konsekwencji, czasu, wytrwałości i pomysłów.

becia: Rodzice często skarżą się, że nie mogą porozumieć się z nauczycielami.

- Wydaje się, że rady pedagogiczne warto namawiać na specjalny warsztat poświęcony współpracy z rodzicami. Aby na przykład znaleźć odpowiedź na pytanie, w czym rodzice nam pomagają, a w czym przeszkadzają. Jak nawiązywać i utrzymywać kontakt z rodzicami.

hania2: W mojej szkole mamy wielu rodziców, którzy żądają pełnej ochrony dziecka przed agresją innych. W rozmowie rozumieją potrzebę fizycznej reakcji swojego dziecka, ale nie chcą, aby inne dzieci tak reagowały.

- Z opisu wynika, że rodzice nie mają elementarnej wiedzy o zjawisku przemocy. Bez uzupełnienia tych braków trudno będzie wyprowadzić ich z opisanego schematu postrzegania przemocy i relacji rówieśniczych. Być może potrzebne jest spotkanie, które nie będzie odwoływało się do konkretnych osób i zdarzeń. Czasami z dystansu lepiej widać zjawisko, a na pewno rodzice muszą bronić pozycji swoich dzieci.

Zapis całego czatu na www.szkolabezprzemocy.pl.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.