Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wskazówki z satelity

Michał Franczak [email protected] tel. 085 748 74 12
Prostu palmtop z dobrymi mapami obejmującymi całą Europę można dostać już od 900 zł
Prostu palmtop z dobrymi mapami obejmującymi całą Europę można dostać już od 900 zł
System nawigacji GPS można kupić już za kilkaset złotych. Nie każde urządzenie jednak doprowadzi nas do celu prostą drogą.

Odbiornik GPS (global positioning system) na podstawie sygnałów z satelitów potrafi określić naszą pozycję z dokładnością do kilku metrów. To potrafi każdy system dostępny obecnie w sklepach. Więc czym się różnią? Liczbą dodatkowych funkcji, prostotą obsługi oraz - przede wszystkim - jakością map.

Prostotę obsługi zapewnia duży (min. 4,3 cala) i czytelny ekran dotykowy. Jakość map zależy od tego, jakie wybierzemy oprogramowanie urządzenia GPS. O ile można je wybrać - nie zawsze jest to możliwe.

Uniwersalne palmtopy

- Jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń, które może pomóc nam w dotarciu do celu jest palmtop, czyli niewielki komputer, mieszczący się w dłoni - mówi Andrzej Rogalski z białostockiej firmy Alar. - Wystarczy wgrać do niego oprogramowanie, by móc korzystać z nawigacji GPS. Jeżeli palmtop może korzystać z sieci bezprzewodowej, posłuży dodatkowo jako telefon internetowy. Palmtopa obsługujemy zazwyczaj za pomocą specjalnego rysika, który współpracuje z ekranem dotykowym. Jego zaletą jest to, że może współpracować z różnym oprogramowaniem - możemy wgrać do niego mapy Automapy czy Mio Map - wybór zależy tylko od nas.

Moduły GPS montuje się także w palmtofonach, czyli palmtopach z klawiaturą numeryczną, stworzonych z myślą o rozmowach telefonicznych. Takie urządzenia robi Asus czy też Mio. To rozwiązanie ma niestety wadę - palmtofony mają zazwyczaj małe ekrany, więc ich obsługa jest trudniejsza.

W telefonie

Kup z głową

Nie kupuj GPS w hipermarkecie. Mimo, że można znaleźć tam pozornie tańsze systemy, to często nie spełnią one naszych oczekiwań. W tanich systemach GPS zainstalowane mapy mają bardzo niską jakość - brak jest np. wszystkich dróg.
Poza tym - w niektórych samochodach (np. z przyciemnianymi lub chromowanymi szybami) sygnał GPS potrafi zanikać przy jeździe w gęsto zabudowanym terenie. Fachowy montaż urządzenia zapobiegnie takim problemom.

Moduł GPS można zainstalować również w niektórych telefonach komórkowych. Jednak tutaj także największą wadą jest trudna obsługa - na rynku nie ma zbyt wielu telefonów z ekranami dotykowymi, więc GPS trzeba obsługiwać z klawiatury, a nie jest to zbyt wygodne.

Kolejny typ nawigacji to urządzenia zintegrowane, najprostsze w obsłudze. Są one przeznaczone tylko (lub przede wszystkim) do nawigacji GPS, zatem wszystkie funkcje są przyporządkowane łatwości obsługi wirtualnej mapy. Wadą tego rozwiązania jest to, że jesteśmy skazani na mapy dostawcy współpracującego z producentem urządzenia. Jeżeli nam nie będą odpowiadać, najczęściej trzeba będzie wymienić urządzenie na inne.

- Pamiętajmy, że nie ma nawigacji idealnej, że nie można do końca ufać tym urządzeniom - mówi Andrzej Rogalski. - Jeżeli system wytyczy jakąś trasę, zanim pojedziesz, sprawdź, czy nie wysłał Cię opłotkami na manowce.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy oprogramowanie ma dużą bazę danych - na mapie mogą być umieszczone fotoradary, stacje benzynowe, hotele, atrakcje turystyczne. Często baza danych jest bardzo bogata, ale użytkownicy wykorzystują ją jedynie w małym zakresie, bo… ani razu nie poświęcili czasu na przeczytanie instrukcji obsługi urządzenia GPS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny