Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naszą historię tworzyli też Żydzi

(mg)
Na naszym szlaku dziedzictwa znajdzie się m.in. Synagoga Piaskower przy ul. Pięknej - mówi Katarzyna Niziołek, Łukasz Wołyniec i Sylwia Kowalczuk (od prawej), pomysłodawcy projektu
Na naszym szlaku dziedzictwa znajdzie się m.in. Synagoga Piaskower przy ul. Pięknej - mówi Katarzyna Niziołek, Łukasz Wołyniec i Sylwia Kowalczuk (od prawej), pomysłodawcy projektu Fot. Wojciech Oksztol
Nie boimy się mówić o żydowskich korzeniach naszego miasta - podkreślają pomysłodawcy projektu "Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku"

Szpital przy ulicy Warszawskiej, gimnazjum D. Druskina przy al. Piłsudskiego, pałac Nowika przy Lipowej, Ratusz przy Rynku Kościuszki. To tylko niektóre miejsca związane z życiem codziennym, kulturą i działalnością białostockich Żydów.

- Nasze miasto miało przed wojną sto tysięcy mieszkańców. Blisko połowę z nich
stanowili Żydzi. Nie wolno nam o tym zapominać. I tego niszczyć - mówi Łukasz Wołyniec, student socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku.

Szlak historii

Razem ze studentami i pracownikami naukowymi, związanymi z uniwersytecką fundacją "Universitas Bialostocensis", pracuje nad projektem "Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku".

- Nasze miasto od zawsze wyróżniało się wielonarodowością i wielo-kulturowością. Celem naszego projektu jest promocja historii Białegostoku, w znacznej mierze tworzonej przez Żydów - przypomina Katarzyna Niziołek, koordynator projektu. - Od kwietnia udało nam się ustalić trzydzieści pięć miejsc związanych bezpośrednio lub pośrednio ze społecznością żydowską.

Są wśród nich szkoły, szpitale, kina, kamienice, cmentarze, synagogi.

- Jest też Ratusz, który przed wojną był swoistym centrum handlowym. Najwięcej kramików mieli tam Żydzi - przypomina Łukasz Wołyniec.

Będzie uczył tolerancji

Do kwietnia przyszłego roku wszystkie miejsca zostaną oznaczone i będą tworzyć szlak żydowskiego dziedzictwa Białegostoku.

- Chcemy nim zainteresować młodzież szkolną i akademicką, której będziemy przybliżać białostocką historię. Projekt ma też propagować tolerancję i szacunek do odmienności kulturowych - wymienia Katarzyna Niziołek.

- Żydowskim szlakiem będą mogli podążać też turyści. Nasze miasto może tylko na tym zyskać - dodaje Łukasz Wołyniec.

Antysemityzm bez Żydów

- Niestety, nie możemy wykluczyć, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń, że szlak odwiedzą też młodzi naziści. Ale z drugiej strony nie możemy się bać grupy ludzi, którzy chcą promować nienawiść narodowościową. Bo paradoksem jest to, że w Białymstoku trudno dziś spotkać Żyda, za to antysemityzm jest ciągle żywy - podkreśla Łukasz Woły-niec.

- Trzeba też zacząć mówić głośno o dobrych projektach i pomysłach, które promują szacunek dla innych narodowości. A my chcemy go promować - dodaje Katarzyna Niziołek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny